Luxemburg - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Luxemburg je hlavné a aj najväčšie mesto Luxemburska. Má 75 800 obyvateľov a je dopravnou križovatkou, finančným centrom a sídlo viacerých európskych inštitúcií. Hlavné mesto je rovnako vzdialené od francúzskych či nemeckých hraníc. Nad mestom sa vrchovina Ardeny skláňa smerom na juh.


Mesto sa často krát nazýva aj Mesto ruží alebo Mesto skál. Názov Luxemburg pochádza zo staronemčiny . Názov znamenal „Malé, opevnené mesto“. Zakladateľ mesta Luxemburg sa stal gróf Siegfried. Ten dal na skale, nad riekou Alzette, postaviť zámok Lucilinburh. Až za vlády Ludvíka XIV. sa zmenilo na mohutnú pevnosť, ktorej výstavbu riadil významný inžinier Sébastien de Vauban. Členitý terén mesta prekonáva až 90 mostov. Vzhľadom na jeho strategickú polohu sa Luxemburg stal v období 16.-19. storočia jedným z najväčších opevnených miest Európy. Hradby sa počas storočí rozrastali, zatiaľ čo mesto prechádzalo z rúk jednej európskej veľmoci do rúk inej. Luxemburg bol pod správou Rímskonemeckej ríše, Kapetovcov, Habsburgovcov, francúzskych i španielskych kráľov a nakoniec Pruska. Až do obdobia ich čiastočnej demolácie patrili obranné múry Luxemburgu k veľkolepým príkladom európskej vojenskej architektúry. Hlavné mesto časom prešlo pod správou Rakúska a Francúzska. Počas oboch svetových vojen bola zase krajina súčasťou Nemecka.


Dnes je mesto zapísané na listine UNESCA. Mesto sa delí na starú a novú časť. Moderné centrum sa nachádza okolo námestia du Krichberg a je známe aj pod prezývkou Wall Street Luxemburska. Čulý ruch sa sústreďuje aj okolo hlavného námestia Place d''Armes. Mesto je kultúrnym centrom celej oblasti, ponúka veľa zaujímavostí a pamiatok, no pritom sa jedná o moderné mesto, plné obchodov svetových značiek. Luxemburg je jedným z bankových a investičných centier Európy a sídli tu aj niekoľko centrálnych inštitúcií Európskej únie: európsky štatistický úrad Eurostat, Európska investičná banka či Generálny sekretariát Európskeho parlamentu.