Liptovský Hrádok - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Leží na východe Liptovskej kotliny pri ústí Belej do Váhu. Je približne rovnako vzdialený od Martina ako od Banskej Bystrice.
V okolí sa zachovali pamiatky lužickej kultúry. Pôvodne na území súčasného mesta stála v 13. storočí osada Belsko. Písomný doklad o nej je z roku 1316.

Tunajší hrad postavili začiatkom 14. storočia ako strážny hrad na ceste Považím. Mal viacero vlastníkov, po panovníkovi to boli husiti a rôzne šľachtické rody. V roku 1600 ho rozšírili o renesančný kaštieľ.

Samotná obec Liptovský Hrádok vznikla na začiatku 18. storočia na mieste zaniknutého Belska pri sklade soli, medi z Malužinskej doliny, dreva a surového železa.

V roku 1805 dostáva mestské výsady. Má aj trhové a jarmočné právo. V druhej polovici 18. storočia vystavali vodnú pílu na spracovanie dreva z blízkych lesov. Umiestnili sem lesný úrad a lesnícku školu. Liptovský Hrádok sa stal aj východiskom pltníkov. K rozmáhajúcemu sa drevárskemu a lesnému hospodárstvu pribudol hámor na tavenie medenej rudy a vysoká pec – maša, pivovar a menšia zbrojáreň, ktorej význam narástol počas napoleonskych vojen. Už na začiatku 19.storočia bolo mesto vyspelým lesníckym a drevárskym centrom.

Ďalšiemu rozvoju mesta prispela Košicko-bohumínska železnica. Na zvážanie dreva sa dokonca v roku 1913 vystavala Čiernovážska lesná železnička z Liptovského Hrádku cez Liptovskú Tepličku po Zátureň pod Kráľovou hoľou. Túto najdlhšiu lesnú železničku na Slovensku zrušili roku 1972.

Obyvatelia v minulosti pracovali v okolitých lesoch a miestnych podnikoch, ako murári, pltníci, neskôr tu žilo veľa železničiarov. Liptovský Hrádok bol známy výrobou čipiek, valašiek a rôznych predmetov z dreva.

Dnes je mesto centrom lesohospodárstva a drevárstva s novšou elektrotechnickou výrobou.

V regióne sa oplatí vidieť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
12m vysoká lezecká stena K2 v nákupnom centre MAX v Poprade. Prišli ste liezť do Tatier a prší? Nevadí! My sme pod strechou...
Východiská: Liptovský Hrádok, Poprad, Svit

Na okolí doporučujeme navštíviť

Klimatické kúpele Nový Smokovec patria medzi tie klimatické liečebné miesta, ktoré majú v strednej Európe najstaršiu tradíciu. Nachádzajú sa vo vysokohorskom prostredí slovenských veľhôr Vysokých Tatier. Ako klimatické kúpele horského charakteru má Nový Smokovec ideálnu polohu na zalesnenom južnom svahu pri úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1010 m.
Téma: Kúpele