Liptovská Mara - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Liptovská Mara je známa vodná nádrž v strednom Liptove, ktorá je pomenovaná podľa rovnomennej zaniknutej obce. Táto najväčšia vodná nádrž na Slovensku bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Pri výstavbe bolo zaplavených 7 liptovských dedín. Vďaka svojej veľkosti si právom zaslúži prívlastok -  "Liptovské more".


Hlavný účel priehrady Liptovská Mara je predovšetkým protipovodňová ochrana, ale slúži aj na výrobu elektrickej energie, keďže pod hrádzou sa nachádzajú 4 turbíny s výkonom 200 MW.


Na Liptovskej Mare sú široké možnosti rybolovu, taktiež sa tu aj naskytuje možnosť absolvovať vyhliadkovú plavbu loďou. V lete Liptovská Mara ponúka široké možnosti pre vodné športy ako kúpanie, člnkovanie, surfovanie, jazdu na vodných skútroch a iné.


Na polostrove Ratkovie, ktorý je známou dendrologickou a ornitologickou lokalitou, je arborétum. Pri brehoch priehrady sa taktiež nachádza novovybudovaný aquapark Tatralandia, westrnové mestečko a archeologická lokalita Havránok.


Liptov a predovšetkým okolie Liptovskej Mary je turistami najnavštevovanejšie územie celého Slovenska. Táto atraktívna oblasť ponúka prekrásnu prírodu, historické pamiatky a množstvo atrakcií. Liptov má výbornú ubytovaciu kapacitu. Je to ideálne miesto pre dovolenku.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov