Lesotho - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Lesotho je hodinu pred štandardným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Loti (LSL) = 100 lisente. Bankovky sú v hodnotách 200, 100, 50, 20 a 10 LSL, mince sú v hodnotách 500, 200, 100, 50, 25, 10, 5, 2 a 1 lisente. Výraz pre množné číslo „loti“ je „maloti“ a jednotné číslo „lisente“ znie „sente“.

Platobné karty

Použitie kreditných kariet v Lesothe je značne obmedzené. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až utorok a štvrtok až piatok od 8:30 do 15:30, v stredu od 8:30 do 13:00 a v sobotu od 8:30 do 11:00.

Jedlo a nápoje

Najväčšie hotely v Maseru ponúkajú medzinárodné jedlá, ale zaujímavé pohostinstvá nájdete i v iných väčších mestách. Pokrmy zahŕňajú francúzsku, taliansku, kontinentálnu a tiež čínsku kuchyňu, pričom hlavnými zložkami jedálnička sú ryža a morské plody. Veľa potravín sa dováža z Južnej Afriky.

Chutné pivo je k dostaniu takmer všade, pričom lepšie reštaurácie majú v nápojovom lístku i vína a značkové liehoviny.

Nočný život

Niektoré hotely a reštaurácie disponujú večernými, živými predstaveniami. Súčasťou dvoch hotelov v hlavnom meste je kasíno a Maseru hostí i niekoľko kín.

Nakupovanie

Mnoho remeselných obchodov a trhovísk je skvelou príležitosťou na nákup suvenírov, k akým sa radia napríklad tradičné lesothské kónické čapice, pletené výrobky(rohože a košíky), keramika, gobelíny, reprodukcie nástenných malieb, hlinené korále, strieborné a zlaté šperky, medené výrobky (napr. šachovnice), sošky z ebenového dreva atď.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

1. január, 11. marec (Deň Moshoeshoe), 4. apríl (Deň hrdinov), apríl (pohyblivé Veľkonočné sviatky), 1. máj, 17. júl (Kráľove narodeniny), 4. október, 25.-26. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...