Larnaka - Pamiatky a múzeá

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

K najzaujímavejším historickým lákadlám Larnaky určite patria ruiny starovekého Kitionu. Najrannejšie architektonické pozostatky sa datujú už od 13. storočia p.n.l., neskoršie prestavby boli uskutočnené Achájcami a dnes tu môžete pozorovať rozvaliny starých, gréckych stien či komplexu piatich mikénskych chrámov.

 

Na rázcestí, neďaleko akadémie stojí busta filozofa Zena, ktorý sa na území dnešnej Laranky narodil v roku 326 p.n.l.. Po ukončení štúdií filozofie v Aténach založil známu školu stoického myslenia.

 

Slané jazero poblíž medzinárodného letiska bolo kedysi zdrojom kvalitnej soli. Dnes už slaný minerál, ktorý v lete ostáva na dne vyschnutého prírodného kúpaliska, nie je vhodný na konzumáciu. Vodná plocha je však plne využívaná v zimných mesiacoch (november - marec), kedy sa jazero naplní vodou a hostí kŕdle plameniakov.

 

Niekde na pol ceste medzi Zenovým monumentom a slaným jazerom leží podzemná kaplnka. Skalnej jaskyni s dvoma halami, ktorej vznik (podľa odhadov historikov) majú na svedomí Feničania, sa pripisujú magické vlastnosti. Miestni veria, že ak tri krát obídete obvod svätyne a necháte tu kus zo svojho odevu či prameň vlasov, všetky nemoci sa vám vyhnú, a ak ste chorí, pocítite okamžitú úľavu.

 

Kostol sv. Lazara predstavuje trojloďový chrám, pod ktorým bola v roku 890 objavená hrobka s nápisom „Lazar – Kristov priateľ“. Mramorový sarkofág je vystavený v interiéri kostola.

 

Ďalšou zaujímavou historickou pamiatkou je mešita Hala Sultan Tekke (zhruba 5 km západne od Larnaky). Súčasťou chrámu je hrobka Ummy Haramy, ktorá sa považuje za Mohamedovu pestúnku. Podľa moslimských zápiskov Umma zomrela a bola pochovaná na tomto mieste v roku 647, kedy sprevádzala Arabských dobyvateľov na ich posvätných výpravách. Pevnosť bola vybudovaná na jej počesť začiatkom 19. storočia.

 

Larnacká pevnosť bola vybudovaná Turkmi v roku 1625. Dnes slúži ako miestne múzeum a jej vnútorné nádvorie sa každé leto mení na divadelné javisko.

 

Starý vodovod (Kamares) bol vybudovaný v roku 1745, pričom jeho predlohou sa stali rímske vodovody. Precízne zariadenie privádzalo pitnú vodu do Larnaky zo zdroja vzdialeného 6 km od mesta.