• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kyjev – brána do Európy

Kyjev

AKO DO KYJEVA
Doprava: Do Kyjeva je možné cestovať denne priamo z Bratislavy medzinárodným rýchlikom Bratislava – Kyjev. Cena lístka je približne 2800 korún. Lacnejším variantom je cesta autobusom z Prešova či Michaloviec do Užhorodu (lístok stojí približne 200 korún), odkiaľ vás vlakový lístok do Kyjeva vyjde v prepočte na necelých 600 korún. Najrýchlejším, ale najdrahším spôsobom dopravy je letecká linka Bratislava – Kyjev.  

Ukrajinská mena: 1 hrivna (UAH) – 100 kopijok, 1 UAH = 2,7 SKK , 1 EUR = 12 UAH
Cena vstupného do múzeí a pamiatok: od 3 do 15 Hrivien.



Takmer trojmiliónová metropola Ukrajiny – Kyjev leží na rieke Dneper, ktorá svojim tokom delí Ukrajinu na takzvanú ľavo a pravobrežnú. Kyjev leží asi 850 kilometrov od slovenských hraníc a len necelých 200 kilometrov od známeho mesta Černobyľ. V súčastnosti je mesto vyhľadávaným turistickým cieľom najmä návštevníkov z USA či Kanady, ktorí tu pátrajú po svojich predkoch alebo hľadajú exotiku minulých čias.
Kyjev nepatrí k miestam, ktoré by našinci navštevovali. Mesto sa nachádza na nížine, ktorá nech sa už pozriete ktorýmkoľvek smerom, nemá konca-kraja. Prírodnou dominantou mesta je mohutná rieka Dneper, kotrá na svoje kyjevské brehy naplavila piesok vytvárajúci v meste riečne pláže.

Brána do Európy
Obdobie najväčšieho rozkvetu Kyjeva je už minulosťou. Bolo to v deviatom storočí n.l., kedy bol mocný Kyjev hlavným mestom ešte mocnejšej ríše – Kyjevskej Rusi. Vtedy mesto nazývali “bránou do Európy“, pretože kto prešiel cez Kyjev od východu, ten mal pred sebou odkrytú celú-šíru Európu. Vtedy Kyjev plnil najmä obrannú funkciu a úspešne čelil útokom východných barbatských kmeňov. Jednou z najstarších architektonických pamiatok, ktorá dodnes pripomína zašlú slávu Kyjeva je Zlatá brána – pozostatok  z opevnenia mesta, ktoré dal postaviť knieža Jaroslav Múdry na začiatku 11. storočia.

Historické centrum Kyjeva je veľmi rozsiahle. Ja jeho území sa nachádzajú desiatky starobilých kostolov, chrámov a kláštorov, takmer výlučne pravoslávnych. K najznámejším patrí Chrám Svätej Sofie z 11. storočia, ktorý bol kedysi hlavnou katedrálou v Kyjevskej Rusi. Chrám sa nachádza v areály Kláštora Svätej Sofie, ktorý ukrýva vôbec najstaršiu knižnicu vo Východnej Európe. K navštevovaným patrí tiež pravoslávny kláštok Kyjevo-pečerská Lavra z 11. storočia, kupoly ktorého sú bohato zdobené zlatom. Za návštevu stojí aj Katedrála Svätého Vladimíra a kostol Svätého Andrija z 18. storočia. Kláštor Vydubiči, ktorý sa nachádza v meste, spoznáte podľa tmavomodrých kupol, posiatych zlatími hviezdami.

Od Lenina po súčastnosť
Kyjev sa po vzniku Sovietskeho Zväzu stal tak, ako aj celá Ukrajina jeho súčasťou a to ho zmenilo a vytvorilo jeho dnešnú tvár. Dôsledkom dlhoročnej rusifikácie je okrem iného aj to, že dnes hovorí v Kyjeve úradným ukrajinským jazykom len tretina jeho obyvateľov. Povojnová architektúra je strohá a fádna. V centre mesta sú jej výtvormi veľké sivé budovy úradov a rôznych inštitúcií a v iných častiach mesta nekonečné množsvo tehlových obytných domov.

Miestni obyvatelia radi navštevujú cintoríny, kde len tak chvíľu postoja pri hrobe ktorejsi známej osobnosti. Cintorínov, na ktorých rastú veľké stromi gaštana je v Kyjeve nespočet. Minulá éra po sebe v meste zanechala aj množstvo pamätníkov a doslova monumentov, pripomínajúcich súčastníkom niektorú osobnosť či dávnu významnú udalosť. Takým monumentom je aj takmer 50 metrová oceľová socha Matky vlasti, ktorá v rukách víťazoslávne drží meč a štít zo symbolom kosáku a kladiva a hrdo hľadí smerom na rieku Dneper. Pri tomto pamatníku sa nachádza odkryté múzeum vojenskej techniky.

Kyjev sa pýši množstvom knižních, univerzít a múzeí, medzi ktoré patrí Múzeum ľudovej architektúry, Paleontologické múzeum, Múzeum športu, Múzeum umenia či Národná galéria bohatá aj na obrazi známich európskych maliarov. Navštíviť sa oplatí aj Divadlo opery a baletu Tarasa Ševčenka, Botanickú záhradu Kyjevskej Univerzity či Zoologickú záhradu, ktorá sa nachádza na pomerne malej ploche priamo v meste. Ak vás zlákajú nákupy, vedzte, že Kyjev je pre našinca ešte stále lacný, no kvalita tovaru je tu nižšia, ako u nás. Najznámejším trhoviskom v Kyjeve je Besarabskyj rynok. Tu kúpite naozaj všetko od zeleniny po oblečenie a elektroniku. Miestom, ktoré v Kyjeve určite musíte navštíviť je Chreščatyk – široká rušná ulica v centre mesta, na ktorej sa nachádza tiež budova ukrajinskej vlády. Je tu mnoho fontán, stromoradí, v lete kvitnúce kvety. Kedysi tu stála socha Lenina a 1. mája sa tu konali sprievody. Dnes je to sterobod Kyjeva, kam sa dostanete tak, ako každý Kyjevčan metrom. Na Chreščatyku určite stretnete banduristu – muža z dlhými fúzami na spôsob kozákov, ktorý hraje na bandure - typickom ukrajinskom strunovom nástroji. Tento muž vo vyšívanej košeli stojí zvyčajne pri tunajšom McDonalde, ak mu však miesto neobsadil niektorý miestny žobrák. Aj taká je tvár súčastného Kyjeva. Bohatí a chudobní, ktorí stále veria v lepší zajtrajšok.          


Autor/zdroj: Tomáš
Text bol naposledy zmenený dňa: 27.06.2005