• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kúpele Lučivná

Medzi masívom Vysokých a Nízkych Tatier, pri ceste z Tatranskej Štrby do Popradu, ležia na južných svahoch pod úpätím Vysokých tatier v nadmorskej výške 785 m klimatické kúpele pre školopovinné deti – Lučivná.

Stručné predstavenie

Medzi masívom Vysokých a Nízkych Tatier, pri ceste z Tatranskej Štrby do Popradu, ležia na južných svahoch pod úpätím Vysokých tatier v nadmorskej výške 785 m klimatické kúpele pre školopovinné deti – Lučivná.

Liečebné pavilóny nových kúpeľov sa nachádzajú uprostred rozľahlého, 26-hektárového lesoparku s ihličnatými stromami, ktorý dáva kúpeľom charakter pokojného, tichého zákutia.

Štíty Vysokých Tatier sú ochrannou hradbou proti severným vetrom a ich panoramatický obraz vytvára jedinečnú prírodnú scenériu.

Od obce toho istého mena je areál kúpeľov vzdialený 2 km. Od okresného mesta Popradu ich delí vzdialenosť 14 km. Lučivnú ako malé podtatranské klimatické kúpele založili pôvodne ešte roku 1873, čoskoro po dobudovaní a otvorení prepravy na Košicko-bohumínskej železnici. Dlhý čas slúžila Lučivná ako sanatórium nemocenských poisťovní na liečbu tuberkulóznych žien a detí. Po výstavbe moderných, účelových liečebných pavilónov a hospodárskych budov špecializovala sa liečebňa na detskú tuberkulózu.

Prírodným liečivým faktorom Lučivnej je predovšetkým podhorská klíma, podmienená výhodnou geografickou polohou na južnom úpätí Vysokých Tatier. Pomerne vysoká nadmorská výška, chránenosť proti severným vetrom, dlhý čas slnečného svitu, čistota ovzdušia bohatého na kyslík a intenzita kalorického slnečného žiarenia, bohatého na ultrafialové lúče, dávajú Lučivnej špecifickú klimatickú charakteristiku, vhodnú na liečebné využitie.

Tip: Víkendové pobyty.

V celku je klíma Lučivnej veľmi priaznivá pre základnú metódu liečby pacientov s indikovanými chorobami, teda pre klimatickú terapiu.

Klimatickú kúpeľná liečebňa v Lučivnej je určená pre deti od 6. do 15. rokov. Je zameraná predovšetkým na liečbu detských pacientov s nešpecifickými chorobami dýchacích ciest a niektorými alergickými ochoreniami. Liečia sa tu detskí pacienti trpiaci najmú na chronický a opakujúci sa zápal priedušiek (bronchitídy), spastický zápal priedušiek, prieduškový záduch (bronchiálna astma), stavy po opakovaných zápaloch pľúc, chronické zápaly prínosových zátok (sinusistídy), celkové oslabenie zdravotného stavu po prekonaných chorobách dýchacích ciest a alergické nádchy.

Na liečbu detí s chorobami indikovanými pre Lučivnú sa využíva predovšetkým prírodný liečivý faktor tejto liečebne  - terapeuticky účinná podhorská klíma. Základnou liečbou je preto klimatická liečba pokojom (ležiace kúry) a dózovaná liečba pohybová v teréne, ktorá sa doplňuje liečebným telocvikom.Tieto texty boli prevzaté z publikácie Slovenské kúpele, zostavovateľov j. Šípoša a I.J. Kovačeviča


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.08.2009