• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  9.98 € (300.66 Sk)
 • Prenájom áut

Kúpele Brusno

Kúpele Brusno sa rozprestierajú v malebnom, postrannom údolí, na úpätí vrchov Slovenského Rudohoria. Kúpeľných hostí lieči okrem klímy a čistého vzduchu aj minerálna voda. Rozhodujúcim činiteľom úspešnej kúpeľnej liečby v kúpeľoch Brusno sú prírodné liečebné prostriedky, predovšetkým liečivá minerálna voda.

Stručné predstavenie


Známe horehronské kúpele Brusno sa rozprestierajú v malebnom, postrannom údolí, na úpätí vrchov Slovenského Rudohoria. Od Banskej Bystrice sú vzdialené len 19 km. Vďaka svojej dobrej polohe (kúpele sú obklopené ihličnatými lesmi) a nadmorskej výške (424 m. n. m.) majú kúpele Brusno teplú a pomerne vlhkú podmorskú klímu a čistý vzduch, ktorý sa spolu s minerálnymi prameňmi využíva pri procedúrach a terapiách. Všetky tieto prírodné zdroje priaznivo pôsobia na viacero ochorení, predovšetkým na problémy s tráviacim, pohybovým ústrojenstvom, ako aj na srdcovo-cievne ochorenia.

Prvýkrát boli liečivé pramene spomínané na začiatku 19. storočia. Využívali ich predovšetkým baníci a drevorubači. Prvý kúpeľný dom tu bol postavený v roku 1837 a kúpele s menšíme prestávkami fungovali až do konca druhej svetovej vojny, keď boli skoro úplne zničené. Kúpele boli obnovené až počas socialistického režimu. Brusno sú však dnes moderné liečebné kúpele, ktoré poskytujú služby, liečebné procedúry a wellness pobyty v Brusne naozaj na úrovni. Kúpeľom dominuje štvorhviezdičkový liečebný dom Poľana.

Prírodné liečivé zdroje


Kúpeľných hostí lieči okrem klímy a čistého vzduchu aj minerálna voda. V areáli kúpeľov je možné nájsť až šesť prameňov. Ide o pramene, ktoré sú stredne mineralizované, uhličité, síranovo-hydrogénuhličitanové, vápenato-horečnato-sodné, slabo kyslé, studené a hypotonické. Ich teplota pohybuje okolo 16-20°C a celková výdatnosť je 2 l/s.

Väčšina prameňov sa využíva na liečebné procedúry, predovšetkým na vodoliečby. Pramene Ludvik a Paula sú zase vhodné na pitné kúry. Ich zloženie je bohaté na minerály, dokonca sa plní do fliaš a expeduje sa po celom Slovensku pod názvom „Prírodná liečivá voda Brusnianka“ plnené z prameňa Ondrej.

Indikované choroby


Kúpele Brusno poskytujú ideálne podmienky pre všetkých svojich pacientov. Minerálne vody priaznivo pôsobia na viacero ochorení. Procedúry sú zamerané predovšetkým na ochorenia spojené so žlčníkom, žlčových ciest, pečene, pankreasu,...

Prírodné zdroje pomáhajú aj pri chorobách obehového ústrojenstva, tráviaceho ústrojenstva, pri poruchách látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, rovnako ako aj pri chorobách z povolania a pri niektorých problémoch pohybového ústrojenstva.

Metódy liečby


Rozhodujúcim činiteľom úspešnej kúpeľnej liečby v kúpeľoch Brusno sú prírodné liečebné prostriedky, predovšetkým liečivá minerálna voda. Základom liečby v kúpeľoch je predovšetkým pitná kúra, ktorá väčšinou býva doplnená o hydroterapiu, elektroterapiu, rehabilitačné cvičenia alebo účinné masáže. Okrem toho je možné absolvovať oxygenoterapiu, inhalácie alebo akupunktúra. Významnou zložkou komplexnej kúpeľnej liečby tvorí aj medikamentózna liečba a liečebná výživa, ktorá je založená na princípoch diétneho systému. Kúpele Brusno však ponúkajú aj jednoduchšie wellness pobyty, ktoré sú ideálne pre všetkých hostí, ktorí chcú za pár dní zrelaxovať svoje telo a upokojiť nervy.

V Brusne však lieči aj klíma a čistý vzduch. Preto by mal každý kúpeľní hosť niekoľko krát do dňa absolvovať prechádzku po kúpeľoch alebo ich okolí. Okrem značkovaných trás sa v obci udržujú promenádne chodníky s východiskom z kúpeľov do vyhliadkových lokalít Skala či Dubinka.


Autor/zdroj: Pavol
Text bol naposledy zmenený dňa: