• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Krížom-krážom švajčiarskym krajom

Švajčiarsko

Švajčiarsko je parlamentnou spolkovou republikou, ktorá pozostáva z dvadsiatich troch kantónov. Prírodnými krásami je veľmi podobné Slovensku, ale v ostatných ukazovateľoch sa odlišuje. Porovnateľná je rozloha a počet obyvateľov, no priemerná dĺžka života Švajčiarov je oveľa vyššia ako u nás. Je to spôsobené vysokou životnou úrovňou. Vo švajčiarskych bankách, z ktorých najväčšia má majetok 550 miliárd amerických dolárov, je uložených sedem miliárd ilegálnych dolárov a 39 miliónov dolárov leží len na mŕtvych kontách.  

~ Sen prisťahovalcov

Vďaka silnej ekonomike a neutralite sa Švajčiarsko už dávno stalo cieľom emigrantov z celého sveta. Napriek referendu z roku 1994, ktoré sprísnilo azylový zákon, tam žije dnes 19 percent cudzincov. Väčšinou sú to Taliani, Turci, Juhoslovania, Španieli, ale aj Indovia či Tibeťania. Prisťahovalci sa stávajú nepríjemnou témou v spoločnosti, pretože mnohí nepracujú a kradnú. K moslimskému vierovyznaniu sa hlásia dve percentá obyvateľstva. Úradnými jazykmi vo Švajčiarsku sú nemčina, francúzština, taliančina a starý jazyk pochádzajúci z latinčiny rétorománčina. Štvorjazyčne sa píše text na bankovkách, návody na použitie na výrobkoch a všetky iné nápisy.

~ Na všetko je pravidlo

Hlavné mesto Švajčiarska Bern, ktoré vyzerá ako polostrov na vode má len 125 000 obyvateľov. Veľkosťou ho predstihuje tristotridsaťtisícový Zürich. V takýchto veľkých mestách je všetko uľahčené. Noviny sa dajú kúpiť z automatu, ak napríklad chcete niečo kopírovať, tak do kopírky vhodíte drobné, za benzín na pumpe takisto zaplatíte automatu. Aj takí narkomani si ihly kupujú v automatoch. A platí sa za všetko. Na bicykel si každý rok Švajčiari kupujú niečo ako diaľničnú nálepku, aby ho mohli používať. Na vyhodené vrece s odpadom sa  musí nalepiť nálepku, za ktorú sa platí.
V každom meste sú talianske štvrte. Všetky pizzérie vlastnia Taliani. V uliciach bežne stretnete vojakov alebo vojačky v maskáčoch a plnej poľnej, samozrejme, so samopalom na pleci. Vo Švajčiarsku je 400 000 mužov, ktorí sa v prípade vojnového nebezpečenstva zmobilizujú do jednej hodiny.

~ Vidiek odlišný od nášho

Švajčiarske dediny sú iné ako u nás. Domy stavajú takmer celé z dreva a často bývajú roztrúsené aj vo výške dvetisíc metrov. Každý dom musí mať okrem pivnice protiatómový kryt. Ľudia sú veľmi pohostinní. Chovajú kone, kravy, ovce a je to aj cítiť vo vzduchu. Mnohí vyrábajú syr. Na uliciach sa hráva veľa detí, na čo upozorňuje šoférov množstvo značiek. V nemecky hovoriacej časti Švajčiarska sa ľudia zdravia pozdravom "Grüezi", a to každému. Tu nikto nezamyká svoj dom, ani obchodíky a krčmičky. A ako sa tam predávajú jablká? Na poli stojí drevná búdka, v ktorej sú navážené jablká. Tam je položená pokladnička a nápis: 1kg/2Fr. Danke! a široko ďaleko nikoho! Ako by toto dopadlo na Slovensku?

~ Je čo obdivovať

V oblastiach okolo Álp dosahujú končiare 2500-3500 metrov. Z nich sa naskytá nádherný výhľad na dediny na okolí. Do veľkých výšok vyvážajú ľudí lanovky a tiež horské vlaky. Mnohí tam chodia liezť a robiť paraglajding. V údoliach sú zrúcaniny hradov a zámkov. Všade naokolo pestujú vinnú révu. V meste Schaffhausen môžete navštíviť najväčšie bludisko v kukurici na svete, alebo vodopády Rainfall staré 16 tisíc rokov. Pre turistov sú pripravené stánky so suvenírmi, kde ponúkajú ementál, ale aj švajčiarske hodinky. Ak môžete, nenechajte si ujsť cestu alpským vlakom na trase St.Moritz-Zermat, ktorý prekoná 291 mostov a 91 tunelov. Zatiaľ najdlhší švajčiarsky tunel v kantóne Bellinzona má 57 kilometrov. V roku 2025 má byť dokončený Alpský tunel naprieč celým Švajčiarskom dlhý 315 kilometrov.


Autor/zdroj: Tomáš
Text bol naposledy zmenený dňa: 01.06.2005