• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Krivánska Malá Fatra - východiská a turistické strediská

Hlavné východiská pre pešiu turistiku.

Chata pod Suchým
Z chaty možno rôznou kombináciou tur. chodníkov robiť menšie a väčšie tur. okruhy. Hl. východisko na Suchý, ktorý je centrom rovnomennej ŠPR (33 Č).

Pod Jedľovinou
Tur. a lyž. stedisko nad obcou Varín. Z Varína vedie okolo strediska do chaty pod Suchým a na Suchý (37 Z) a zo Strečna vedie cez stredisko spojovacia značka Strečna s dol. Kúr (35 Ž).

Bránica
Ústie doliny Veľká a Malá Bránica. Podnik rekr. stredisko. Vedie z neho cesta na hl. hrebeň na Bublen (43 Z).

Terchová
Známe východisko do Vrátnej a jej okolia. Odtiaľto vedie aj tur. chodník do Kysuckej vrchoviny. Nástupy na tur. cesty z Terchovej sa prelínajú s nástupmi z Vrátnej a z Bieleho Potoka. Priamo sa nastupuje na Sokolie (73 M), na Boboty (76 Z), do Dier (63 M), na malý Rozsutec (65 Z). Všetky uvedené trasy sa nachádzajú v ŠPR.

Vrátna
Rekr. oblasť, tur. a lyž. stredisko. Z hľadiska nástupov na tur. chodníky sa delí na štyri nástupné miesta:
Tiesňavy. Na Sokolie (74 M), na Boboty (76 Z).
Starý dvor. Odtiaľto vedú tur. chodníky do sedla príslop (45 M), na Sokolie (75 U), na Grúň (55 M). Ďalšou kombináciou tur. chodníkov sa môžu vytvárať menšie a väčšie okruhy.
Vrátna – Stará dolina. Zo záveru dol. možno vystúpiť na hl. hrebeň (47 Z), do chaty na Grúni a na Poludňový grúň (54 Ž) a do sedla Za Kraviarskym (46 Z). Hl. hrebeň možno dosiahnuť aj použitím sedačkového výťahu.
Vrátna – Štefanová. Osada známa ako tur. centrum s veľkou možnosťou rozptylu do okolia. Kombináciou jednotlivých tur. ciest výstup na Veľký Rozsutec, do Dier, na Boboty, na Grúň, Poludňový grúň, hl. hrebeň a k bývalej chate pod Rozsutcom (59 Z).

Horná stanica sedačkového výťahu (Vrátna – Chleb) – Snilovské sedlo
Z tohto priestoru možno robiť túry na obe strany hl. hrebeňa: do Strečna alebo do Zázrivej, do Šútova (51 Z), do Šútova cez Šútovský vodopád (49 M), na vyhliadkový chodník Kraviarske – Baraniarky (45 M) a rozličné iné možnosti zostupu buď do údolia Váhu, alebo do Vrátnej.

Zázrivá
Tur. a čiast. aj lyž. stredisko s výhodnou polohou medzi Malou Fatrou, Kysuckou vrchovinou a Oravskou Magurou. Do všetkých týchto horstiev vedú tur. chodníky a pri kombináciách jednotlivých túr okruhy, ktorými sa môžeme vrátiť späť do Zázrivej.

Malá Lúčivná
Rekr. a lyž. stredisko s malou možnosťou tur. vychádzok k bývalej chate pod Rozsutcom a na hl. hrebeň Malej Fatry (68 Ž).

Šútovo
Východisko na hrebeň Krivánskej Fatry z juž. strany. Prístup do bufetu pod Chlebom (51 Z), k Šútovskému vodopádu a ďalej do bufetu pod Chlebom (49 M).

Chata na Kľačianskej Magure
Chata je na rázsoche vybiehajúcej z hl. hrebeňa. Neďaleko chaty je pamätné miesto Panošiná (SNP). Možnosť túr na hl. hrebeň do priestoru Suchého a na malý Kriváň. Pri kombinácii tur. ciest v okolí hl. hrebeňa možnosť okruhov. Z chaty do Turč. Kľačian (40 Z). Na Panošinú a do Lipovca (41 Ž).


Autor/zdroj: Jozef Gargulák, Vladimír Križo
Text bol naposledy zmenený dňa: 15.04.2002