Kostol v Spišskej Novej Vsi - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Spišská Nová Ves je známa predovšetkým svojim veľkým šošovkovitým námestím. Tomu dominuje neogotická veža kostola Nanebovzatie Panny Márie, ktorá je najvyššou na Slovensku - jej výška je 87 metrov. Rímskokatolícky kostol je najcennejšou historickou pamiatkou tohto spišského mesta. 


Súčasný kostol Nanebovzatia Panny Márie v centre Spišskej Novej Vsi bol postavený v 14.storočí. Začiatkom 16. storočia bola postavená pôvodná gotická veža. 


Chrám Nanebovzatia Panny Márie má bohatý interiér s veľmi cennou neskorogotickou skupinou Kalvárie od Majstra Pavla z Levoče. Zachoval sa aj vzácny gotický kríž s dvoma postavami - súsošie ukrižovania, pochádzajúce z dielne Majstra Pavla z Levoče. Krucifix patrí medzi najlepšie diela z Pavlovej dielne, v bočnej kaplnke sa nachádza najväčší barokový kríž na Spiši z 18. storočia. 


Najkrajší vstup do kostola je cez južný gotický portál s kamenným reliéfom Korunovania Panny Márie. 


Veža kostola Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi je prístupná návštevníkom a ponúka jedinečný výhľad  na Spiš. Počas Vašej dovolenky môžete navštíviť i neďalekú zoologickú záhradu či rôzne historické pamiatky mesta Spišská Nová Ves. Pokiaľ máte radi turistiku, určite oceníte blízkosť Národného parku Slovenský raj s množstvom turistických chodníkov. Oddych a relax ponúka i vyhľadávané kúpalisko v neďalekej obci Vrbov. Stačí si už len nájsť príjemné ubytovanie a Vaša dovolenka môže začať.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa