Kodaň - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Verejná doprava

MetropolitanTransportCompanyHT, prevádzkuje mestský dopravný systém. Viac informácií o preprave vlakmi získate na DanishStateRailways.

Železničná a autobusová dopravná sieť je integrovaná, známa pod názvom S-tog, ako i prvá časť nových liniek metra, ktoré využíva v súčasnosti 17 staníc.

Autobusy a vlaky jazdia denne 05:00-24:30, prídavné nočné spoje premávajú z Radhuspladsen k predmestiam. Autobusové linky 901 a 902 spájajú budovu Kráľovskej knižnice situovanej na Christians Brygge s Nordre Toldbod, pričom zástavky sú pri nábrežiach, vrátane prístavu Nyhavn. Premávajú denne 06:00-18:00/19:00 po celý rok (ak to dovolí počasie), 6 krát/hod.

Metro

Metro bolo otvorené v r. 2002 a je v prevádzke od 05:00 do 24:00 Po – Str, v noci vo Štvr, Pia a So, v Ne jazdí do 24:00. Rozširovanie metra prebieha kontinuálne, v r. 2007 by mala byť dokončená linka k letisku. Vlaky sú plne automatizované, v každom sa nachádza stevard, ktorý kontroluje lístky, poskytuje informácie pasažierom.

Lístky na metro, autobusy a vlaky sú jednotné. Ich cena je štruktúrovaná podľa počtu prejazdov zónami, ktoré sú zaznačené v turistických mapách. Je možné si ich zakúpiť u vodičov autobusu, v turistických úradoch, v automatoch na lístky a v autobusovom terminály sídliacom na Radhuspladsen.

Diskontné karty

Klippekort je určený pre 10 jázd (kalkulácia je podľa počtu prejdených zón, vo všeobecnosti sa na cene jazdy ušetrí približne 40%).

24-hodinévé tikety (100Dkk) zakúpite na staniciach, autobusových nástupištiach alebo v turistických informačných úradoch.

Pri výletoch je výhodnejšie kúpiť diskontné karty Kobenhavnkortet, pretože umožňujú neobmedzené cestovanie v metropolitnej oblasti autobusmi a vlakmi, poskytujú zľavu pri prenájme vozidla, plavbe po kanáloch, plavbe trajektom do Švédska.

Taxík

V Kodani sa nachádza 5 hlavných spoločností: Taxa4x35 (tel: 3535 3535), CodanTaxi, HovedstadensTaxi (tel: 3877 7777), RyvangBilenA/S (tel: 3918 1818) a Taxamotor.

Všetky taxíky sú licencované, je možné ich zastaviť mávnutím na ulici, prípadne objednať telefónom. Väčšina taxikárov akceptuje kreditnú kartu, v Dánsku nie je zvykom dávať vodičovi prepitné, zaokrúhľuje sa na najbližšiu vyššiu hodnotu.

Lacnejšia je preprava cyklistickými taxíkmi, ktoré sa podobajú na rikše. Sú určené pre dvoch pasažierov, prevádzkuje ich spoločnosť CopenhagenRickshaw. Je možné ich objednať telefonicky, zastaviť na ulici alebo nájsť ich na stanovištiach v mestskom centre, pri zábavnom parku Tivoli, Radhuspladsen alebo pri KongensNytorv. Jazdia v rámci 14-zónového systému. Orientačne začína cena na 25Dkk pri výletoch cez jednu zónu.

Jazdenie v meste

Premávka v Kodani je pozoruhodne riedka, pretože značný počet rezidentov preferuje prepravu na bicykli alebo peši.

Viacposchodové parkovisko je otvorené 06:00/08:00-20:00/00:00. Niektoré parkoviská sú zatvorené v So a v Ne.

Prenájom automobilu

Pri prenájme sa vyžaduje minimálne vek 21 rokov, platný vodičský preukaz a medzinárodná kreditná karta. Požiadavky jednotlivých firiem sa môžu meniť.

V Kodani majú zastúpenie: Avis, Hertz, Driveon a Europcar.

Prenájom bicykla

Kodančania preferujú prepravu bicyklom, pozdĺž hlavných ulíc sa nachádzajú početné cyklistické chodníky. Metropola poskytuje návštevníkom od apríla do septembra bezplatne bicykle na jazdu po okolí. V meste je 110 City Bike parkovísk, ktoré sú lokalizované v okolí mesta.

Niekoľko spoločnosti prenajíma bicykle na výlety mimo mesta. Dôveryhodné sú KobenhavnsCyklebørs, Gothersgade 157 (tel: 3314 0717) a KøbenhavnsCykler, Central Station (tel: 3333 8613). Vyžaduje sa občiansky preukaz.