Kazachstan - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Deväť desatín Kazachstanu tvoria nehostinné planiny, ktoré boli po stáročia domovom Nomádov a dnes sú relatívne pusté. Krajina je osídlená iba na juhu a východe, kde rovina vzrastá do pohorí Altai a Tien Shan.


Južný Kazachstan


Juh Kazachstanu prekypuje diverziou a v rozpätí jedného dňa tu môžete zakúsiť všetky ročné obdobia – od zasnežených vrcholkov, jazier a ľadovcov pohoria Tien Shan až po rozľahlé planiny a púštne oblasti.


Alma Ata

Najväčšie mesto Kazachstanu ležiace na hranici planiny a hôr, je centrom modernej architektúry, širokých ulíc, fontán, parkov a námestí s úžasnými okolitými panorámami.


Medzi hlavné lákadlá mesta patrí okrem iných i Panifilov Park, ktorému dominuje jedna z najvyšších, drevených budov sveta, postavená na začiatku minulého storočia bez použitia jediného klinca a tiež Zenkova katedrála. Na Novom námestí, ktorého súčasťou je mestská radnica (sídlo kazašského prezidenta), sa konajú národné prehliadky a ceremónie.


Dejiny Kazachstanu sú zachytené v miestnych múzeách – Múzeum kazašských národných inštrumentov, Centrálne múzeum a Štátne múzeum umenia.


V západnej časti Panfilovho parku ležia kúpele Arasan, populárne vďaka jednotlivým saunám - východnej, ruskej a fínskej.


Pohorie Zaili Alatau neďaleko Alma Aty ponúka množstvo príležitostí pre celoročný relax v podobe zimného lyžovania a letných trekov či horolezectva.


Tien Shan

Pohorie Tien Shan sa ťahá na juhovýchode Kazachstanu v dĺžke viac ako 1 500 km, jeho najvyšší štít Pobeda sa týči do výšky 7 439 metrov a obrovský ľadovec Inylchek má dĺžku viac ako 60km., (tieto zaujímavosti však ležia v susednom Kirgizstane)


Kolsajské jazerá sú tri susediace modré plesá, známe tiež ako perly severného Tien Shanu, ležiace vo výške 2 700 metrov nad morom.


Východný Kazachstan


Bohatá krajina opäť zahŕňa vysoké pohoria, ktoré sa zvažujú do zalesnených kaňonov a ďalej prechádzajú v suché planiny.


35 km dlhé a 19 km široké jazero Marakol leží v nadmorskej výške 1449 metrov a svojou jedinečnosťou „súperí“ s Bajkalom.


Mesto Semipalatinsk slúžilo ako ruské exilové sídlo, kde svoje vyhnanecké roky (1857-59) trávil i Dostoyevsky a dom, v ktorom žil je dnes vyhľadávaným múzeom so zbierkou poznámok k jeho dielam Zločin a trest a Idiot. Okrem iných tu nájdete i Historické múzeum či múzeum Abaia Kununbaeva, významného kazašského básnika.


Ďalšie zaujímavé lokality:


Aksu-Jabagli: Unesco biosféra v južnom Kazachstane, kde žije 238 druhov vtákov, 42 druhov cicavcov a viac ako 1 300 druhov rastlín.


Almaty: Juh pohoria Tien Shan je domovom snežného leoparda, gazely a vzácnej Tjan Shanskej borovice.


Kurgaldjino: V centrálnom Kazachstane sa rozkladá prírodná rezervácia, ktorá je najsevernejšie položeným útočiskom plameniakov na svete.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...