Kamerun - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Centrálny a východný Kamerun

Yaoundé, hlavné mesto Kamerunu, stojí na siedmich vrchoch. Ulice centra sú formované prevažne hotelmi, reštauráciami, obchodmi, trhmi a kinami. Kolekcia tradičných umení a remesiel je umiestnená v múzeu na kopci Fébé - Musée des Bénédictins a v novootvorenom Národnom múzeu. Hora Fébe sa vyvinula v turistické centrum s luxusným hotelom, kasínom, nočným klubom, záhradami a golfovým ihriskom. Jeho výška zaručuje príjemnú klímu.

Okrem hlavného mesta sa východ Kamerunu hrdí Nachtigalskými vodopádmi na rieke Sanga, pokračujúc do Bertoui, Yokadoumy a Moloundou, domova nížinných goríl.

Západný Kamerun

Douala je ekonomickou kapitolou Kamerunu a leží 24 km od pobrežia, na ľavom brehu rieky Wouri, ktorej dominuje Kamerunské pohorie. Za preskúmanie určite stoja miestna katedrála, nákupné uličky, Artisanatský národný trh (trhovisko s remeselnými výrobkami a suvenírmi), trh Deido, prístav, lokálne múzeum a riečny most.

Buéa je malebné mestečko situované na úpätí Kamerunského štítu (4 095 m), najvyššej hory západnej Afriky, ktorá je zároveň i najvyšším aktívnym vulkánom Afriky. Tým, ktorí by chceli vyjsť na vrchol hory (relatívne nenáročnou trasou), musí byť udelené povolenie lokálnou turistickou kanceláriou (to sa nevydáva v období dažďov, od marca do novembra).

Limbé (bývalá Viktória) je príjemným prístavom s botanickou záhradou, ktorej súčasťou je „džungľová osada“. Neďaleko mesta sa nachádza niekoľko piesočných pláží.

Vysokohorský rezort, Dschang, je situovaný vo výške 1 400 mnm, odkiaľ sa na juh tiahne cesta do Nkongsambu a Doualu, míňajúc úžasné scenérie miestnych údolí a vodopádov. Na sever od Dschangu leží mesto Bamenda, kde nájdete múzeum a remeselný trh. Fumblan (severovýchodne od Dschangu) vládne mnohými stavbami z koloniálneho obdobia vrátane Paláca Bafuta Fona. Nachádzajú sa tu i múzeá Musée du Palais, ktorého zbierka zahŕňa drahokamami zdobené tróny, zbrane, hudobné nástroje a tanečné masky a Musée des Arts et des Traditions Bamoun (Múzeum umenia).

Kribi, malé prístavné mestečko má pravdepodobne najkrajšiu pláž v celom Kamerune - Londji Beach a je tiež štartovacím bodom pre výlety do miestnych osád rezervácie Campo, ktorá je domovom slonov a levov, obývajúcich panenské lesy vnútrozemia.

Severný Kamerun

Severný Kamerun pozostáva z výšin s priemernou nadmorskou výškou 1 500 metrov a rozľahlých rovín dosahujúcich výšku 300 metrov nad morom.

Mesto Maroua leží na úpätí pohoria Mandara, pozdĺž rieky Mayo. Maroua má pomerne veľké trhovisko a tiež Diamarské múzeum, ktoré je prevažne etnografického charakteru s možnosťou zakúpenia miestnych remeselných výrobkov.

Asi 55 km od krásneho mestečka Mokolo, obklopeného skalami, leží osada Rhumsiki, pokrývajúca bludisko cestičiek spájajúcich farmy známe ako kapsiki – domovy Kirdov, ktorých životný štýl prešiel iba nepatrnými zmenami počas storočí ich existencie.

Cestou ďalej na sever narazíte na tradičné vidiecke zoskupenie Koza, lokalizované 1 100 mnm. Odtiaľto to nie je ďaleko do osady Mabas, ktorá poskytuje panoramatický výhľad na nigérijskú nížinu.

Národné parky a rezervácie

Rezervácia Kalamaloué je síce malá, ale predstavuje domov pre širokú škálu živočíšnych druhov ako antilopy, opice, diviaky a občas i migrujúce slony.

Národný park Waza pokrýva 170 000 km2 a je otvorený pre návštevníkov od polovice novembra do polovice júna. Park zahŕňa zalesnené územia a mokré trávovité planiny, nazývané yaeres . Po jeho lúkach a lesoch sa preháňajú tisícky žiráf, antilop, levov, koní, gepardov a diviakov, vzduchu zas dominujú orly, pelikány, žeriavy, divé kačice a husi. Pre vstup do parku sa vyžaduje auto a sprievodca.

Národný park Bénoué (180 000 km2) je domovom divokých býkov, hrochov, krokodílov, hyen, panterov, levov, žiráf a celého radu primátov. Park je otvorený celoročne.

Národný park Korup pokrýva africký najstarší prales, ktorý je obývaný stovkami druhov primátov, vtákov, stromov a rastlín, vrátane niekoľkých tuctov novoobjavených druhov. Návštevníci by pri obliekaní mali myslieť na 100% vlhkosť a brodenie cez skryté jazierka.

Na hranici s Čadom, na brehoch rieky Mayo Lidi leží Národný park Bouba Ndjidah, ktorý na svojom území hostí levy, slony a vzácneho čierneho nosorožca.

Na území Kamerunu je ešte viacero rezervácií a parkov, ktoré sú pre verejnosť uzavreté vďaka náleziskám fosílií dinosaurov.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...