Kalkata - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Kalkata/Kolkata (do roku 2000 Calcutta, bengálsky) je hlavné mesto a správne stredisko štátu Západné Bengálsko. Patrí k najväčším mestám Indie (hneď po Bombaji a Madrase), samotné mesto má 4,5 mil. obyvateľov, aglomerácia vyše 15 miliónov.

Mesto sa rozkladá na brehoch rieky Hooghly už vyše 300 rokov, keď ho v r. 1690 založil britský úradník z dediniek Sutanti, Gobindapur a Kalikata a položil základy Kalkaty, z ktorej sa stalo hlavné britské obchodné stredisko a rušný prístav pre lode plaviace sa v Indickom oceáne. Neskôr sa stala hlavným mestom Britskej Indie.

Súčasná Kalkata je mestom plným chudoby, davy Indov z najchudobnejších vrstiev obyvateľstva žijú priamo na ulici, kde za trúbenia áut perú svoje šaty, umývajú sa, pripravujú si pokrmy, posedávajú, ponúkajú rôzne druhy tovarov a služieb.

Malé holé deti spia na chodníkoch a okoloidúce davy ich tolerantne obchádzajú. Pánske holičstvá a kaderníctva s klasickými britvami fungujú tiež priamo na ulici.

Rozpadajúce sa budovy a jednotvárne ulice vyvolávajú u návštevníka nepriaznivý prvý dojem. Ale je potrebné zostať v meste pár dní, aby turista zistil, že Kalkata je fascinujúce mesto - rôznych náboženstiev, kultúr a štýlov.

V meste sa nachádzajú sa v nej tri univerzity, narodili sa tu slávni indickí spisovatelia a Rámakrišna došiel k osvieteniu práve v Kalkate.

Mapy mesta pomôžu len pri hrubšej orientácii, avšak spoľahnúť sa na názvy ulíc nie je možné, nakoľko sa od 60. rokov minulého storočia neustále menia. Dodnes mnohé ulice používajú dva názvy, Kalkaťania dokonca majú v zásobe ešte ďalší názov ulice, ktorý je vraj najpôvodnejší.

Cez Kalkatu preteká rieka Hoogly. Pre Indov je to posvätná rieka („vlas Matky Gangy“). V roku 1943 cez rieku postavili prvý most Howrah (Howrah bridge - Rabindra Setu). Most je dlhý 705 m a vysoký 97 m.

V roku 1993 bol postavený cez rieku Hoogly druhý most (second Howrah bridge - Vidyasagar Setu), ktorým sa denne prepraví sedem miliónov ľudí a sto tisíc automobilov.