Káhira - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bohatá, káhirská história a hustota jej uličiek, lemovaných pamätihodnosťami, neumožní spoznať alebo nájsť všetky jej mešity a minarety, kostoly, trhy (souks), malé múzeá a ďalšie zaujímavé miesta v priebehu 10- dňovej dovolenky.

Len pre návštevu hlavných, mestských atrakcií je nutné vyčleniť si niekoľko dní. Medzi hlavné turistické rezorty sa radia: Stará Káhira a Islamská Káhira, ktoré sú lemované starobylými budovami.

Khan al-Khalili je hlavné mestské trhovisko, na ktorom sa predáva prevažne hodváb a koreniny. Vedľa neho sa nachádzajú kaviarne a reštaurácie, odkiaľ môžete pohodlne pozorovať rušný život ulice.

Al-Azhar

Je najslávnejšia mešita, ktorá je zároveň i najstaršou univerzitou (založená už v roku 988), radí sa medzi vyhľadávané strediská islamského náboženstva.

Bazar Chán al-Chalílí

Chán al-Chalílí je najväčší bazár Afriky, ktorý bol založený v 14-nástom storočí. Niekoľko krát ho zničil požiar, avšak vždy bol opäť zrenovovaný. Návštevníkom ponúka zlaté šperky, oblečenie, parfumy, závesy, látky, suveníry s faraónskou tematikou, ovocie, zeleninu, korenie a tabak. Vyjednávaním sa dá cena znížiť až na 1/3.

Egyptské starožitné múzeum

Múzeum je situované v blízkosti centrálneho námestia Midan Tahrir. Severne leží štvrť Bulaq so zaujímavými mešitami a stredovekými uličkami, lemujúcimi brehy Nílu. Južne sa nachádzajú predmestia Garden City – bývalá, britská enkláva v čase Druhej svetovej vojny.

Väčšina atrakcií leží v Starej Káhire (Old Cairo), v štvrti Coptic, v ktorej sa nachádza Koptické múzeum a Hanging Church, a v Islamskej Káhire (Islamic Cairo) - stredoveká štvrť s dómami a minaretmi. V nej sú situované nasledovné pamätihodnosti: veže Bab Zuwayla, Citadela, Gayer Anderson House a Islamské múzeum umenia.

Islamská Káhira

Islamská Káhira, nie viac islamská ako zvyšok mesta. Stará, stredoveká štvrť, kde si pripadáte, ako po presune v čase späť o 7 storočí. Je to najhustejšie obývaná mestská časť v Egypte a možno aj na celom Strednom východe. Všade vidíte mešity a kostoly, vo vzduchu je cítiť zmes prenikavých pachov a vôní kvetov, korenia a zvierat.

Citadela

Ciadela je najznámejším miestom islamskej Káhiry, predstavuje zvyšky impozantnej pevnosti, ktorá je stará viac ako 700 rokov. Až do 19-násteho storočia bola sídlom administratívy, v r. 1824 väčšiu časť budovy zničila explózia.

Najzaujímavejšími stavbami Citadely sú Alabastrová mešita (jej interiér sa blýska zlatom a alabastrom, doplnený kobercom tureckého rokoka) a Jozefova studňa, ktorá bola vyhĺbená v 12-nástom storočí. Nachádza sa tu i vojenské múzeum s výstavou zbraní od dôb faraónov až po poslednú vojnu na Blízkom východe.

Koptská Káhira

Koptská Káhira bola pôvodne postavená ako Rímske obranné mesto. Je o niekoľko storočí staršia ako Islamská Káhira a bola jedným z prvých miest na svete, osídlených kresťanskou komunitou. Je to posvätné miesto pre židov, moslimov a koptských kresťanov, ktorí tu žijú.

Káhirská veža

Modernú, 186 m vysokú, vyhliadkovú vežu v podobe lotosu otvára monumentálny portál so širokým vstupným schodiskom z asuánskej ružovej žuly, vedúci do vstupnej haly, ktorá je vyzdobená farebnými oknami a nástennou mozaikou, znázorňujúcou tradičné i súčasne výjavy zo života obyvateľov Egypta. Veža má vo svojej kopule otáčavú reštauráciu s barom.

Pri normálnej viditeľnosti je z nej výhľad na gízské, sakarské pyramídy a Nílsku priehradu. Na brehu Nílu sa tyčí obelisk Ramessa II., taktiež je vidieť budovu opery, kultúrne centrum, niekoľko múzeí a obrovské športové centrum.

Mesto mŕtvych

Mesto mŕtvych sa rozprestiera v juhovýchodnom cípe Káhiry, v ktorom kedysi postavili sultáni a mamelukovia nádherné mauzólea, hrobky s mešitami a obytné domy pre návštevníkov. V dvadsiatich rokoch minulého storočia tu začali ilegálne prebývať žobráci a dnes žije v meste mŕtvych vyše 250 000 ľudí.

Táto pitoreskná chudobná štvrť je pôvodný, 6 km dlhý cintorín, ktorý sa stal miestom posledného odpočinku pre približne 350 tisíc mŕtvych. Väčšina hrobov je jednoduchého, garážovitého“ slohu, ktoré sa stali nie len domovom zosnulých, ale i tisícov nových migrantov. Z mesta mŕtvych sa postupne stáva mesto živých. Najkrajšou stavbou je Kájtbájova mešita.

Pyramídy

Slávne pyramídy sú lokalizované v Gize, 18km od mestského centra.

Nílske ostrovy

Medzi ďalšie miesta hodné prieskumu sa radia dva nílske ostrovy. V severnej časti ostrova Roda sa nachádza rezidenčná štvrť Manial. Gezira, najväčší ostrov, hostí Geziru proper s Operou a Múzeom umenia. V krásne zelenom a pokojnom parku stojí 187 m vysoká vyhliadková veža Kairo-tower, z ktorej sa s mapou Káhiry v ruke dá dobre zorientovať a oboznámiť s mestom pre ďalšie obhliadky.

Zamalek

V obvode Zamalek sa nachádzajú luxusné sídla, trendové bary a reštaurácie, bývajú v ňom diplomati a bohatí zahraniční rezidenti.

Prepravu k pamätihodnostiam neodporúčame preplnenou autobusovou verejnou dopravou, žiaľ, účinná a čistá preprava metrom taktiež nie je vhodná, pretože sieť nepokrýva väčšinu hlavných turistických atrakcií.