Káhira - Doprava po meste

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Verejná doprava

Verejnú dopravu v Káhire neodporúčame, s výnimkou čistého, lacného a účinného metra.

Autobus

Autobusy sú zvyčajne preplnené a často krát je nutné zviesť boj s Káhirčanmi o miesto, ktorí sa snažia natlačiť dovnútra ešte pred zastavením. Nuž, i takáto skúsenosť patrí k miestnym zážitkom. Lístky by sa mali dať kúpiť na palube autobusu u sprievodcu.

Mikrobusy

Mieste mikrobusy prevádzkujú súkromné spoločnosti, sú akýmsi krížencom medzi taxíkmi a autobusmi. Nie sú na nich označené destinácie, takže zastávky sa oznamujú nahlásením vodičovi. Cena je mierne vyššia ako pri verejnej preprave.

Metro

Metro sa radí medzi Káhirské delikatesy, sieť metra je čistá, rýchla, bezpečná a lacná, v prevádzke je od 6:00 do 24:00 (01:00 máj-sep); v čase Ramadanu je zvyčajne extrémne preplnená.

V metropole sú prevádzkované dve linky, prvá vedie pozdĺž východného brehu Nílu, z Helwanu situovanom na severe do al-Margu na juhu, cez Tahrir. Druhá, novšia linka smeruje z Shubra ležiacej na severe do Gizy na západe, taktiež cez Tahrir, kde sa obidve linky pretínajú. Plánuje sa ďalší rozvoj metra.

Fajčenie na staniciach metra alebo vlaku nie je dovolené, prvé dva vozne u väčšiny vlakov sú rezervované len pre ženy.

Taxík

I keď Káhire prináleží povesť drsných taxikárov, nájde sa mnoho vodičov, ktorí sa stanú vašimi sprievodcami a ochrancami. Nastúpenie do taxíku pred hotelom je značne drahšie ako jeho zastavenie mávnutím ruky na ulici. Taxíky sú biele a čierne, pričom sa vyznačujú zdieľanou jazdou, to znamená, ak nejaký pasažier jazdí k určitej destinácii a telefonicky si taxík objedná ďalší pasažier tým istým smerom, vodič ho vyzdvihne ešte za prítomnosti prvého cestujúceho na palube.

V Káhire odporúčame vyjednávať sadzbu za jazdu (za 1 hod., 1 deň).

Jazdenie v meste

Pre cudzincov nie je vhodná jazda egyptskou metropolou, cestovanie taxíkom je bezpečnejšie. Ak sa turista rozhodne pre riadenie vozidla, odporúčame mu pozorovať deň dva miestnu dopravu. V meste je neznámy pojem – dopravná špička, pretože zápchy trvajú celý deň a často krát i večer. Vodiči ignorujú dopravné značky, i keď väčšinu značenia tvoria semafory. Klaksóny sa používajú permanentne a v noci majú zapnuté reflektory len máloktoré vozidlá.

Prenájom auta

Minimálny vek pri prenájme vozidla je v Egypte 25 rokov, vyžaduje sa medzinárodný vodičský preukaz. V meste majú zastúpenie: Avis, Budget, Hertz a Sixt.