Jordánsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Banky a zmenárne
S výmenou peňazí v zmenárňach by nemal byť žiaden problém. Nachádzajú sa vo všetkých väčších centrách. Najlepšie je meniť peniaze na hranici, resp. v Aqabe, Ammáne a Petre. V lepších obchodoch akceptujú aj platobné karty. Nevýhodný kurz je snáď iba pri Mŕtvom mori. Banky menia všetky svetové meny a bez poplatku. Dá sa platiť aj rovno USD, ale veľmi to neodporúčam, pretože domáci všetko zaokrúhľujú smerom nahor!

Mena
1 JD, JORDÁNSKY DINÁR (1DŽEJDÍ). Drobné kovové mince sú rôrnej farby a veľkosti a okrem toho drobné peniaze v Jordánsku sa delia na tri druhy: FILSE, QIRŠE A DIRHAMY.

Upozornenie
Mince sú väčšinou označené iba arabskou číslovkou a rozlíšenie jednotlivých druhov a koľko drobákov z príslušného druhu ide do jedného jedného dinára Vám dá veru zabrať. Ale všetko sa dá naučiť a ak Vás to prestane už baviť, myslím to učenie, jednoducho natrčte s drobákmi pri platení domácim dlaň a oni si už tie správne korunky vyberú. Keď však budete vo svojom učení vytrvalí, tak možno pri odchode z krajiny už budete „vysokí odborníci“ na rozoznávanie ich meny.
Odporúčam Vám k učeniu si vytvoriť tzv. „vonkajšiu pamäť“, čiže ťahák, na ktorý si napíšte arabské číslovky, (ako vyzerajú, máte uvedené nižššie). No a ak si k číslovkám napíšete koľko čoho ide do jedného „džejdí“ (1 JD = 100 piastrov = 1000 filsov, 10 filsov = 1 piaster, 100 filsov = 1 dirham), ste na nákupy a platenie vybavení dokonale, jednoduché že? Ručím Vám, že s touto vonkajšou pamäťou zvládnete bez problémov všetky Vaše platby v obchode ale aj na súkoch (miestne trhy). Na tejto www stránke nájdete prepočet na príslušnú menu.

Telefón
Existujú tu kartové telefónne automaty, z ktorých sa bez problémov dovoláte domov. Najlacnejšia telefónna karta siete JPP stojí 5 JD a na Slovensko môžete volať 3 minúty. Ceny z hotelov sú drahšie.
Známky na pohľadnice stoja na Slovensko a Česko rovnako, 300.- filsov . Známky Vám predajú rovno pri kúpe pohľadníc.

Roaming
Funguje v celku bez problémov, GLOBTEL, EUROTEL má podpísanú zmluvu s miestnym operátorom, nemali by byť problémy s dovolaním sa.

Internet a Internetové kaviarne
Našťastie Jordánsko je k rozvoju internetu a internetových kaviarní prístupnejšie ako vedľajšia Sýria. V hlavnom meste Ammáne, ale aj v Petre už nejaké kaviarne zaručene nájdete. Ceny sa pohybujú od 2,5 – 3,5 JD za hodinu. Väčšinou je v tom aj nápoj. Na tejto webovej stránke nájdete zoznam internetových kaviarní na území Jordánska: http://www.netcafeguide.com/jordan.html.

Čas
GMT/UTC plus 2 hodiny.

Toalety
Verejné toalety sa nachádzajú pri mešitách, na trhoch, resp. v ich blízkosti, ale tak ako v Sýrii aj tu to s ich čistotou veru nie je najlepšie. Odporúčam používať radšej hotelové WC.

Šport
Jednoznačne je to potápanie a vodné športy. Na rozdiel od Izraela pri potápaní sa do hlbín Čeveného mora, nebudete mať okolo seba kopec potápačov a aj zvedavcov. V jordánskej Aqabe nie je zdaľeka toľko turistov ako na druhom brehu Čeveného mora, v izraelskom Eilate.

Stravovanie, jedlá + alkohol
Jordánsko je oproti Sýrii oveľa drahšou krajinou. Základné potraviny sú približne rovnako drahé ako v strednej Európe. V Jordánsku sa varí v licencii Amstel, fľaša stojí okolo 1,5 USD, plechovka Guiness je zhruba za 2 USD. V Aqabe dostanete kúpiť alkohol takmer z celého sveta . V reštaurácii Ali Baba v Aqabe dostanete kúpiť dokonca Prazdroj. Ceny tvrdého alkoholu sú tu však dosť vysoké.

Čo Vám tu odporúčam ochutnať
Arabská kuchyňa je rozmanitá a konzumácia jedla pozostáva často z viacerých chodov. Odporúčam Vám konzumovať jedlá, ktoré prešli varom, resp. sú dôkladne prepečené, nakoľko je známe, že Arabi pri príprave jedál nie sú „príliš hákliví na čistotu“, týka sa to najmä lacnejších reštaurácií, či rýchleho občerstvenia na ulici. Takmer pravidlom v lacnejších reštauračných zariadeniach je minimálne umývanie pohárov. Väčšina domácich jedáva mnohé jedlá iba rukami, skôr by som povedala pri jedle používa iba „pravačku“. Až budete v tejto krajine, či inde v arabskom svete všimnite si túto skutočnosť! Dôvod prečo jedia Arabi zásadne iba touto rukou, teda pravačkou, nájdete vysvetlené v sekcii: Na čo Vás chcem upozorniť!!!
Odporúčam Vám tu ochutnať shawarmu, či dobré libanonské jedlá. V hlavnom meste sa nachádza dosť reštaurácií, kde sa dá celkom dobre najesť a za prijateľné ceny, Petra je už drahšia.

Miery a váhy
metrické

Napātie
220 V, 50 Hz

Zlodeji
Samozrejme, že sa vyskytujú aj v tejto krajine, je potrebné si dať na nich pozor, najmä pri nákupoch na trhoch, obchodoch. Cenné veci si radšej nechajte na hoteli a samozrejme peniaze nenoste na jednom mieste. V peňaženke majte radšej menší obnos a zlaté veci si na seba ani nedávajte, lebo nimi na seba upozorňujete, že ste boháči.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...