Johannesburg - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Lesedi Cultural Experience
Lesedi znamená svetlo – prezývka pre zakladateľa národa Basotho (Lesotho), Kinga Moshoeshoe. Dvoj a pol hodinová prezentácia zahŕňa premietanie autentického tanca Zulu, Ndebele, Sotho, Xhosa a Pedi, v priľahlej reštaurácii sa podávajú pokrmy miestnej– slávne nyama Choma i medzinárodnej kuchyne, kultúrne stredisko je vybavené konferenčným centrom.

Doprava: autom po M1 na sever, potom na západ na N1, ďalej pozdĺž R512 na sever (Hans Strydom Drive), 50km pozdĺž scénickej R512 – Lesedi je zreteľne značené.
Otváracie hodiny: denne (11:30) a večer o 16:30.
Vstup za poplatok.

Soweto
Štvrť Soweto bola dekády hlavným centrom odporu proti tyranskému režimu. Dva milióny miestnych obyvateľov preslávili svoje mesto ako symbol víťazstva nad útlakom. Nelson Mandela, jedna z ikon 20. storočia, žil v Sowete (akronym pre South-Western Townships) pred tým, ako bol odsúdený na doživotie, odsedel si 27 rokov trestu, ktorý mu udelil bývalý apartheidný režim.

Pretože v štvrti chýba dopravné značenie a je nebezpečné cestovať do nej verejnou dopravou, labyrint Soweta je najvhodnejšie preskúmať pomocou niektorého turistického operátora.

Výlety do Soweta sa nazývajú „Heritage Route“ alebo „Shebeen Crawl tours“, organizuje ich Jimmy''s Face-to-Face Tours alebo Imbizo Tours (tel: (011) 838 2667), orientačne sa pohybujú v cenovom pásme 300R–600R.

Soweto (South Western Townships), 15 minút západne od mestského centra.
Doprava: Main Reef Road.

Gold Reef City Theme Park a Kasíno
Gold-Reef City je šarmantná oblasť, v ktorej leží labyrint tunelov vyhĺbených v okolí pôvodnej zlatej bane. Baňa bola v prevádzke v r. 1887 – 1971, denne sa organizuje v rámci výletu niekoľko fáraní do bane, kde sa ešte nedávno potili a zomierali robotníci.

Okrem bane sa tu nachádza 14 múzeí, obchodov špecializovaných na predaj remeselných výrobkov a suvenírov, a kasíno, ktoré sídli v Globe Theatre s 300 sedadlami.

Turistom sa premieta fascinujúci model subterénu zlatej bane.

Doprava: Metro bus 55a, 55b alebo 313 k Southgate z námestia Ghandi; automobilom po M1 k Booysens alebo výpadovkou na ulicu Xavier.
Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:30-17:00.
Vstup je za poplatok.

Newtown Cultural Precinct
Pred niekoľkými rokmi bola daná oblasť odsúdená na perifériu, avšak radnicou schválený urbanistický revitalizačný rozvoj mesta v r. 2000 učinil z Newtown Precinct atraktívnu oblasť, v ktorej sa nachádza Market Theatre a Oriental Plaza, MuseumAfrica, the Horror Café (kaviareň-divadlo oproti Electric Workshop) a South African Breweries World of Beer.

Slávne Africké múzeum a Market Theatre sídlia v nádhernej viktoriánskej budove. Na trhovisku sa predávajú čerstvé produkty, majitelia stánkov sú indického pôvodu, ktorí pôsobia i na neďalekom Oriental Plaza. Na námestí kúpite vynikajúce indické ingrediencie a ošatenie za diskontné ceny.

Africké múzeum zastrešuje Bensusan Museum and Library of Photography, Museum of South Africa Rock Art a Bernberg Museum of Fashion.

Market Theatre Complex zahŕňa tri divadlá – Main Theatre, Laager Theatre a Barney Simon Theatre.

Newtown Cultural Precinct
Doprava: Metro č. 63 do Newlands alebo 66 do Sophiatown.

Africké múzeum

121 Bree Street
Otváracie hodiny: denne 09:00-17:00.
Vstup za poplatok.

Oriental Plaza

Sixth Avenue, Fordsburg
Otváracie hodiny: Po-Pia 09:00-17:00, So 08:30-15:00
Vstup je bez poplatku.

Johannesburská zoologická záhrada
V Zoo získa návštevník príležitosť, aby zistil rozdiel medzi leopardom a gepardom skôr ako pôjde na safari. Zoologická záhrada je v prevádzke i v noci, turisti často využívajú zoo Ferry, ktorý ťahá traktor po pravidelných okruhoch, čím sa prehliadka značné urýchli.

Medzi najväčšie atrakcie sa radí nová ohrada pre levov a Max – nížinná gorila, ktorá sa stala miestnym hrdinom v boji proti kriminálnikom. Pred niekoľkými rokmi hodila o zem pred políciou utekajúceho zločinca, ktorý omylom preskočil do jej ohrady.

Doprava: Metro bus 1 k Parktown North, 78 k Randburg Mall, 78a k Craighall alebo 79 k Parkhurst.
Otváracie hodiny: denne 08:30-17:30.
Vstup je za poplatok.

Vojenské historické múzeum
V tej istej štvrti ako Zoo sa nachádza malé múzeum, ktoré mapuje väčšiu časť histórie ozbrojených síl Juhoafrickej republiky. Expozície tvoria uniformy, tanky, delostrelecké príslušenstvo (vrátane pôvodného juhoafrického), malé zbrane, 12 lietadiel a vojenská ponorka. Malá sekcia je venovaná Anglo-Boerskej vojne.

Doprava: Metro bus 1 k Parktown North, 78 k Randburg Mall, 78a k Craighall alebo 79 k Parkhurst.
Otváracie hodiny: denne 09:00-16:30.
Vstup za poplatok.

Johannesburská botanická záhrada a Emmarentia Dam
Záhrada sa rozkladá na ploche 148 hektárov na úpätí pohoria, ktoré sa dvíha od západného pobrežia – Emmarentia Dam, radí sa medzi najpokojnejšie miesta v meste.

V Dam je jachtársky a kanoistický klub, pričom v záhradách sa nachádzajú nádherné terasy s ružami vysadenými medzi rybníkmi.

Neodporúčame návštevníkom ísť do odľahlejších častí záhrady, jedine v skupinkách. Sú tu vyhradené miesta pre pikniky, v reštauráciách sa podávajú excelentné čaje ako i ľahké jedlá.

Doprava: Metro bus 71 do Fairland, 74 do Blairgowrie alebo 81 do Randburg cez Blairgowrie.
Otváracie hodiny: denne od úsvitu po západ slnka.
Vstup je bez poplatku.

Melville Village
Predmestie Melville situované neďaleko Park City sa vyznačuje chaotickým mixom rezidentných a komerčných budov. Na hlavnej ulici Seventh Street sídli miestna televízia, nachádza sa na nej kníhkupectvo, obchod so starožitnosťami a salón špecializovaný na piercing.

Mnohé najkrajšie Melvilleske domy pochádzajúce z 19. storočia boli konvertované na šarmantné B&Bs a hosťovské domy, ktoré obľubujú zahraničný cestovatelia.

Prírodná rezervácia Melville Koppies ležiaca severne od predmestia sa pýši archeologickými vykopávkami z kamennej a železnej doby (železné pece).

Melville, severné predmestie
Doprava: Metro bus 67 k Melville, 66 k Sophiatown alebo 71 k Fairland.
Prírodná rezervácia Melville Koppies Nature
Otváracie hodiny: tretia Ne v mesiaci (Sep-Máj).
Vstup za poplatok.