Johannesburg - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Verejná doprava
Metropolitan Bus Services s flotilou nových autobusov obsluhuje 108 liniek v rámci metropolitnej Johannesburskej oblasti denne 06:00-19:00. Preprava nimi je bezpečnejšia ako taxíkmi, i keď kvôli častým násilnostiam neodporúčame jazdu v prázdnom autobuse.

Lístky platia len v jednotlivých zónach, v súčasnosti sa nepredávajú autobusové pasy. Lístok si kúpite priamo u vodiča alebo v v kioskoch na námestí Ghandi.

Taxík
Najrýchlejším spôsob prepravy v Johannesburgu sú minibusové taxíky (niekedy sa nazývajú i Zola Budds), ktoré odchádzajú, až keď sú plne obsadené, zastavujú hocikde na znamenie a obsluhujú hlavné ulice v čase 05:00-21:00.

Hlavné stanovište minibusov je v Newtown public car park, pozdĺž ulice Noord, medzi križujúcimi sa ulicami Twist a Claim, a v Kazerne, na rohoch ulíc Sauer a Pim.

Turisti by si mali vopred skontrolovať, či majú taxíky taxametre, orientačne stojí lístok z mestského centra do štvrte Sandton alebo Soweto okolo 7R. Pre minibusy sa nepredávajú pasy alebo lístky.

Taxíky vybavené taxametrom sú pomerne drahšie ale i bezpečnejšie a pohodlnejšie ako preprava minibusmi. Nekrúžia po uliciach, na pasažierov čakajú jedine na letisku a pri veľkých hoteloch, ináč je nutné si ich objednať telefonicky.

I keď má taxík taxameter, návštevník by si mal cenu za jazdu potvrdiť u vodiča. Rezidenti nedávajú prepitné, pretože ho vodiči neočakávajú, cudzinci zvyčajne poskytujú prepitné 10-20R. Turisti by sa mali vyhnúť neregistrovaným taxíkom.

Rose Radio Taxis je renomovaná a spoľahlivá spoločnosť.

Jazdenie v meste.
Diaľničná a cestná sieť je excelentná a dobre udržiavaná až na CBD (Central Business District), parkovacie možnosti sú taktiež prijateľné.

Strážené parkovisko je situované v Park City a v Kazerne Municipal Parking Garage (06:00-18:00), vchod je z Simmondsu. Pri používaní parkovísk pri uliciach budú turisti obťažovaní deťmi i dospelými, ktorí im ponúknu postrážiť vozidlo za poplatok. Odporúčame zaplatiť, pretože nestrážené auto môže znamenať jeho zničenie!

Dopravná špička je v čase 07:00-09:00 a 16:00-18:00. Mimo nej je možné dosiahnuť väčšinu destinácii v meste do 1 hodiny. Medzi hlavné nebezpečenstvá dopravy sa radia arogantné jazdenie, najmä vodičov minibusových taxíkov, nedostatok dopravnej polície a neustále hroziaci atak zlodejov alebo ozbrojených stopárov.

Návštevníci by nikdy nemali zastaviť stopárovi alebo pri zinscenovanej dopravenej nehode, vždy je potrebné mať zamknuté dvere a zatvorené okná. Po zotmení mnohí vodiči ignorujú dopravné značky.

Prenájom
V meste majú zastúpenie nasledujúce renomované spoločnosti: Avis a Imperial.

Avis má pobočku v Sandtone, 167A Rivonia Road, Morningside.

Imperial má zastúpenie v Rivonia Boulevard branch, Rivonia Road, Morningside.

Lacnejší prenájom návštevníci získajú vo firme Apex (tel: (011) 402 5150; fax: (011) 402 0655), ktorá je známa i pod názvom Rent-A-Wreck, má pobočky v rôznych lokáciach.

V prenájme je zahrnuté poistenie a ďalšie poplatky. Odporúčame i dodatočné poistenie proti krádeži. Spoločnosti vyžadujú od klienta minimálne 23 rokov a minimálne 5 ročnú vodičskú skúsenosť, ďalej pas, kreditnú kartu a medzinárodný vodičský preukaz.

Prenájom bicykla
Architekti, ktorí plánovali Johannesburg, absolútne neuvažovali o cyklistickej preprave a preto je takmer nemožné zbadať cyklistu na vozovke. Z tohto dôvodu sa bicykle v meste neprenajímajú.