Jemen - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

V hlavnom jemenskom meste Sanná stojí za pozretie staré mesto, obohnané stenou a chránené Unescom, množstvo mešít, centrálne trhovisko, múzeum jemenskej kultúry a predovšetkým tradičné vežovité domy s farebnými mozaikovitými oknami. Sanná leží v nadmorskej výške 2 200 metrov, takže tu vládne takmer celý rok príjemný chládok. V okolí hlavného mesta sa doporučuje navštíviť opevnené mestečko Thula a immánov palác Kasr Al- Hadžar, kde je dnes etnografické múzeum.

Najväčším jemenským cestovateľským lákadlom je oblasť Wadi Hadramat v severovýchodnej časti krajiny, kde sa kedysi rozkladalo rovnomenné kráľovstvo. Toto stokilometrové úrodné údolie periodicky vysychajúcej rieky ukrýva predovšetkým hlavné mesto „hlinených mrakodrapov“ Shibam z 13.-16. storočia (kde stojí niekoľko stoviek maľovaných domov z blata, vysokých až deväť poschodí) a Tarím, známy tiež ako „Mesto 365 minaretov“. Wadi Hadramat bolo až donedávna pre svoju geografickú izolovanosť prakticky neprístupné, takže sa tu dobre zachovala pôvodná, ľudová, arabská kultúra.

V hornatom severozápadnom Jemene s dramatickou prírodou by ste nemali vynechať tradičné vidiecke trhy v okolí Beit Al-Fakih a mesto Saddah (Sáda) s niekoľkými mešitami, kde žije komunita jemenských židov. Neďaleký Al – Talh sa preslávil ako najväčší a najfarebnejší trh na Arabskom polostrove. V oblasti Tiháma na pobreží Červeného mora stoja slamené príbytky prisťahovalcov zo Somálska a Etiópie. Prístav Al – Makha, kedysi preslávil obchod s kávou a jednej z jej odrôd sa preto dodnes hovorí Mocca.

Jemenskou zvláštnosťou sú opevnené horské dediny severných kmeňov, kedysi vystavané na obranu proti tureckým nájazdom (napr. Shihara, Thila či Kawakban). V severných horách možno tiež podniknúť množstvo nádherných trekov, napríklad v provincii Al – Mahwit neďaleko hlavného mesta. Trhovisko, mešity a múzea nájdete v meste Taiz, v ktorého okolí sa rozkladá druhá jemenská treková oblasť. V mestách Barakiš a Marib sú pozostatky hlavných miest dávnych jemenských kráľovstiev (v Maribu údajne vládla bájna kráľovná zo Sáby, ktorú tu dodnes pripomínajú dva chrámy).

Aden je veľkým prístavom medzinárodného významu (kedysi tretím najväčším na svete), ktorý tiež v zime slúži ako jemenské hlavné mesto. Okrem množstva mešít tu stojí za pozretie zaujímavá koloniálna architektúra, múzeum starožitností, etnografické múzeum a starý sultánsky palác.

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...