Jemen - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Čas v Jemene je dve hodiny pred štandartným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Jemenský Rijal (YER) = 100 fils. Bankovky sú v hodnotách

1 000, 500, 200, 100, 50 a 20 YER, mince sú v hodnotách 10, 5 a 1 YER.

Platobné karty

Platba kartou má v Jemene značné obmedzenia. Najčastejšie akceptovateľnými kartami sú American Express a Diners Club. Doporučuje sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Jemene u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Sobota až streda od 8:30 do 11:30, v štvrtok od 8:00 do 11:30.

Jedlo a nápoje

Národným jedlom je jednoznačne Salta – pikantná hustá omáčka s kuracím a jahňacím mäsom, šošovicou, fazuľou a koriandrom, ktorá sa podáva s ryžou.

Podobne Shurba, tá sa svojou konzistenciou podobá skôr polievke a jej základ tvorí šošovica a jahňacina.

Chlieb sa rozdeľuje do viacerých kategórií: ruti, je chlieb bežne dostupný v obchodoch, khubz tawwa, predstavuje domáci bochník a laluh je placka, ktorá sa pripravuje pri špeciálnych príležitostiach.

Ako dezert je obľúbený tradičný sladký chlieb namáčaný v masle a mede.

Väčšina obyvateľov Jemenu sa počas dňa osviežuje veľmi silným sladkým čajom, ktorý sa v kombinácii s mliekom pije z malých šálok. Káva je menej frekventovaným nápojom, zato však zaujímavo obohatená o škoricovú či inú korenistú príchuť.

Konzumácia alkoholu je zakázaná islamskými zákonmi.

Nakupovanie

Takmer všade kam sa pozriete sa v Jemene predávajú tradičné dýky (jambiya) s vyrezávanou rukoväťou, ktoré miestni muži nosia ako súčasť každodenného ošatenia. Rukoväť je často vyrobená zo zvieracích rohov alebo slonoviny, čo by nemuselo robiť dobrotu pri exporte a tak uprednostnite radšej drevené rukoväte. Ďalšou kapitolou pri kúpe jambiyi je puzdro, ktoré sa predáva v rôznych cenových kategóriách od jednoduchých kožených až po bohato zdobené striebrom.

K ďalším typickým jemenským suvenírom sa radia šperky zo vzácnych kamienkov. V Jemene sa v okolí turistických cieľov potulujú desiatky predavačov suvenírov doslova prosiacich o zakúpenie práve ich tovaru. V takýchto prípadoch treba byť nekompromisne odmietaví a vybrať si sami, čo a od koho nakúpite.

Aktivity

Hory Haraz a al- Mahwit ponúkajú niekoľko úžasných trekov, populárne je i potápanie v Červenom a Arabskom mori, tiež plachtenie a rybolov.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

1. január a (pohyblivý islamský Nový rok), marec – apríl ( Narodenie Propheta), 1. a 22. Máj, 26. september (Deň revolúcie), 14. a 22.-24. október, 30.november, 31. december.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...