Jasovská jaskyňa - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Jasovská jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras. Nachádza sa na juhovýchodnom svahu jasovského brala v severovýchodnom výbežku Jasovskej planiny, nad obcou Jasov. 


Jasovská jaskyňa je najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku. Vznikla v masíve Jasovská skala, ktorý tvoria čisté svetlosivé druhohorné vápence. 


Je utvorená v piatich poschodiach, ktoré sú pospájané komínmi. Známa je výskytom bohatej kalcitovej sintrovej výplne, pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, širokým druhovým zastúpením netopierov, viacerými archeologickými nálezmi i zaujímavou históriou. 


Najväčším priestorom je Veľký dóm. Medzi ďalšie zaujímavé časti patrí Bludisko či Dóm netopierov. Na najvyššom poschodí, v suchom výklenku v Husitskej sieni sa na stene nachádza známy, švabachom písaný nápis z roku 1452, hovoriaci o víťazstve bratríckych vojsk nad J. Huňadym pri Lučenci. Od roku 1995 v jaskyni začali ozdravovacie pobyty pre alergické a astmatické deti.  


V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je Gombasecká jaskyňa  zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Slovenský kras je ideálnym miestom pre dovolenku. Je atraktívny nielen pre turistov a milovníkov prírody, ale aj pre všetkých, ktorí hľadajú oddych a relax. V národnom parku sa nachádza veľa hotelov, penziónov, alebo je možné si objednať chatu. 


 


--------------------------------------------------Tieto údaje boli prevzaté zo stránok Správy slovenských jaskýňNa okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa na okraji Jasovskej planiny vo východnej časti Slovenského krasu. Vznikla eróziou Bodvy. Jaskyňa vyniká bohatstvom rozmanitých kvapľov, charakteristické sú vrkočovité stalaktity, palicovité stalagmity, mohutné nástenné vodopády a mohutné pagody rôzneho tvaru a sfarbenia. Prevádzkový okruh je dlhý 655 m.
Téma: Jaskyňa