Írsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná
Letecky

Do Írska môžete letieť z Bratislavy, Košíc, Prahy či Viedne. Let trvá cca tri hodiny. Vybrať si môžete z leteckých spoločností ako SkyEurope, Czech Airlines, RyanAir alebo Lufthansa.
Autom
V Anglicku je množstvo prístavov odkiaľ vás i vaše auto prepraví kompa na zelený ostrov. Najpoužívanejšie a najkratšie spojenie je Holyhead (Anglicko) – Dublin (Írsko).

Ale nemusíte cestovať cez Veľkú Britániu. Do Roslare na juhovýchodnom pobreží Írska môžete doplávať aj z francúzskeho Cherbourg. Ceny prepravného sa samozrejme líšia vzhľadom na počet cestujúcich a veľkosť auta. Ich aktuálne hodnoty, iné prístavy ako i rezervácie nájdete tu.


Vnútorštátna
Letecká doprava

Aer Lingus poskytuje služby dopravy po celej krajine


Domáce letiská: Galway (Gwy) je vzdialene približne 8 km (5 míľ) od centra mesta Galway. Na letisko sa môžete dostať autobusom alebo taxíkom, zohnať ich v meste by nemal byť problém.

Sligo (SXL) leží približne 8 km od mesta Sligo. Ani tu by nemal byť problém s autobusom alebo taxíkom.

Carrickfinn (CMF) je
Kerry (Farranfore) (KIR) je 19 km (12míľ) od mesta Killamey a Tralee. Taxi servis je možný do obidvoch miest a takisto nablízku je železničná stanica. Funguje tu aj požičovňa áut.

Mimo letísk spomenutých vyššie existujú aj menšie, ktoré tiež poskytujú prepravnú službu. Môžete sa na ne informovať u Irish Tourist Board .

Železničná doprava
Železničnú dopravu prevádzkuje Lamród Eireann (Írske železnice). Expresné vlaky premávajú medzi väčšími mestami krajiny. Vo vlakoch sú dve triedy s reštauráciou a jedálenským vozňom v niektorých vlakoch. Deti pod päť rokov cestujú zdarma. Deti medzi 5-15 platia polovičný lístok. Fungujú tu aj takzvané „iba“ vlakové alebo kombinované (vlak- autobus) lístky. Niektoré platia pop celje krajine (záleží od druhu lístku). Takisto tu platí aj kartový systém Eurorail.

Cestná automobilová a autobusová doprava
Cestná sieť pokrýva celú krajinu; značky a označenia sú medzinárodné. Pozor na zmenu smeru jazdy—premávka je vedená v ľavom jazdnom pruhu. Vnútroštátnu autobusovú dopravu vedie spoločnosť Bus Eireann, ktorá má širokú sieť autobusových služieb po celej krajine spájajúcich väčšinu miest a dedín mimo oblasti Dublinu. Do vzdialenejších odľahlých oblastí chodia autobusy menej frekventovane. Autobusová doprava spolupracuje a je doplnená vlakovou, a ako bolo vyššie napísané, je si možné zakúpiť aj kombinovaný cestovný lístok. Ústredná autobusová stanica sa nachádza na Store Street, Dublin.

Široká je ponuka cestovných lístkov, vrátane Irish Rambler („Írsky tulák“), ktorý poskytuje neobmedzené cestovanie v dĺžke 3, 8 a 15 dní.
Je tu aj niekoľko nezávislých autobusových spoločností, ktorá sú niekedy lacnejšie, rýchlejšie a frekventovanejšie ako Bus Eireann. Jazdia zväčša medzi Dublinom a okolím.

Autobusové zájazdy
veľa spoločností ponúka celo- a poldňové sprevádzané autobusové zájazdy, ktoré môžu mať rôznu náplň a dĺžku cesty. Tieto sprevádzané zájazdy sú organizované vo väčších mestách od Mája do Októbra. Podrobnejšie informácie sú dostupné v CIE Tours International (kancelária Medzinárodneho turizmu).

Taxi
táto služba je dostupná skoro v každom väčšom meste. Krížové jazdy (medzi mestami) sú zriedkavé. Taxi si môžete obstarať v hoteloch, na autobusových a železničných staniciach, alebo na taxi stanovištiach.

Požičiavanie áut
Táto služba je dostupná pri každom väčšom letisku a námornom prístave, takisto ako pri hlavných (a veľkých) hoteloch. V Írsku je zastúpených veľa domácich požičovní, ale aj všetky medzinárodné požičovne. Vek pri požičiavaní je rôzny, od minima 21 rokov až po maximum 75 rokov. Pri prenajímaní auta sa vyžaduje platný vodičský preukaz a aspoň dvojročná šoférska prax. Takisto funguje aj požičovňa bicyklov, bližšie informácie sú v turistickom sprievodcovi.

DOKUMENTÁCIA A PAPIERE, KTORÉ SÚ VYŽADOVANÉ PRI DOVOZE AUTA
motorovú registračnú knižku, vodičský preukaz platný v Európe, národnú kódovaciu nálepku (nalepenú na zadnej časti vozidla), poistenie platné pre Írsku republiku. Zelená karta sa vyžaduje a bez nej je poistenie limitované do minima legálnej čiastky v Írsku.

Mestská doprava
v Dubline premáva rozsiahla autobusová doprava. Je tam aj rýchlejšie železničné spojenie (DART), ktoré spája Howth a Bray s odbočkou na Dun Laoghaire (prevozný prístav). Existuje tu takzvaný DublinExplorer (Dublinský lístok), ktorý platí 4 dni a platí pre autobusy ako aj pre DART vlaky. Tento lístok by nemal byť používaný pred 9:45, ale večer nie sú nijaké obmedzenia.

Časy ciest: Nasledujúca tabuľka udáva približné čísla (v hodinách a minútach) ciest z Dublinu do ostatných hlavnejších miest v Írsku.

Vzduch Auto Vlak
Cork 0.40 3.00 3.15
Galway 0.35 2.45 3.00
Limerick - 3.30 3.00
Shannon Airport 0.35 - -
Waterford 0.30 2.30 2.40
Kilkenny - 2.00 1.45
Killarney - 3.00 3.30

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...