Irán - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Teherán

Teherán je predovšetkým modernou metropolou, avšak to najlepšie zo starej kultúry a architektúry ostalo zachované - mešita Shahida Motahariho má osem minaretov, z ktorých je úchvatný výhľad na mesto, rovnako bazár (otvorený denne okrem piatku a náboženských sviatkov), je jedným z najväčších na strednom východe. Trhovisko predstavuje obrovské bludisko klenutých alejí, kde má oddelené pôsobisko každé z tradičných remesiel a pri nákupoch kobercov a orientálnych korenín si môžete pozrieť výrobu tovaru v priamom prenose.

V Teheráne leží niekoľko zaujímavých múzeí ako napríklad Múzeum iránskeho hrnčiarstva, Múzeum Rea Abbasi (zbierka iránskej kaligrafie a malieb), Iránske národné múzeum (archeologické a antropologické expozície), Rasamská kultúrna a umelecká nadácia kobercov, kde sa nachádza múzeum kobercov (najstarší koberec má 450 rokov) a tkáčska škola. Hlavné mesto Iránu má taktiež niekoľko kultúrnych centier (Azadi, Bahman a Khavaran), Národnú knižnicu, Mestské divadlo, Univerzitu a zoo.

Exkurzie

Pohorie Alborz je populárnou destináciou vďaka blízkej vzdialenosti od hlavného mesta, ponúka lanovkovú prepravu k lyžiarskym zjazdovkám otvoreným v mesiacoch január až marec

Z Teheránu sú ľahko dostupné i mestá Rey, Varamin, Qazvin a Shemshak, ktoré si zachovali svoju pôvodnú podobu.

Severozápadný Irán

Druhé najväčšie mesto Iránu – Tabriz, je domovom zrekonštruovanej modrej mešity (1465) a zastrešeného bazáru, ktorý sa tu uskutočňuje už od 15. storočia.

K iným mestám stojacim za návštevu v tomto regióne patria Ardabil, Astara, Bandar-e Anzali, Rasht a Uromieh, ktorý sa považuje za rodisko perzského proroka Zoroastera.

Zlatý trojuholník

Oblasť vyrezanú troma starovekými mestami Hamadan, Kermanshah a Khorramabad, miestni s obľubou nazývajú „zlatý trojuholník“. Dlhé stáročia prechádzala touto zvlnenou krajinou hodvábna cesta a viacero artefaktov nájdených v regióne svedčí o jeho prvom osídľovaní už pred 6 000 rokov.

Hamadan bol letným sídlom perzských vládcov. Jedným z dôkazov o jeho dávnom pôvode je i socha leva, ktorá sa tu zachovala ešte z čias vlády Alexandra Veľkého.

Esfahan

Esfahan bol v minulosti hlavným mestom Perzie a dnes spadá pod Svetové kultúrne dedičstvo Unesca. Najpozoruhodnejšou časťou mesta je nádherné centrálne námestie, ktoré je zhruba sedem krát väčšie ako námestie sv. Marka v Benátkach. Paláce, mosty a záhrady tvoria mestskú architektúru spolu s jednou z najkrajších iránskych stavieb – Piatkovou mešitou (Masjid-e Jomeh).


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Dámávand je symbolem Íránu - Nejvyšší íránská hora Dámáva...