Irán - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Irán je 2 a pol hodiny pred štandartným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Iránsky Rial (IR) = 100 dinárov. Bankovky sú v hodnotách 10 000, 5 000, 2 000 a 1 000 IR, mince sú v hodnotách 250, 100, 50, 20, 10 a 5 IR.

Platobné karty

Je dobré nespoliehať sa bezhotovostnú platbu. Odporúča sa overiť si možnosti a podmienky platby kartou v Iráne u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Sobota až streda od 8:00 do 16:00 (niektoré pobočky ostávajú otvorené až do 20:00), väčšina bánk je zatvorená v štvrtok a piatok.

Jedlo a nápoje

Iránska kuchyňa sa vyznačuje svojou jednoduchosťou. I napriek tomu, že využíva množstvo korenín, nie je tak pikantná ako napr. indická alebo pakistanska kuchyňa. V reštauráciách najčastejšie dostanete rôzne polievky, bravčové či hovädzie kebaby, pečené kurča s ryžou, rizoto s jogurtom či hovädzie mäso s ryžou. Ako príloha sa podávajú zeleninové šaláty, a ako doplnková príloha, jogurt.

Vynechať by ste mali jedlá z nedostatočne tepelne upravených vnútorností – hrozia z nich totiž závažné parazitné nákazy.

Najčastejším nápojom je čaj, ktorý sa podobne ako v susednom Turecku podáva osladený bez mlieka.

Nakupovanie

Khatan“ – tradičná perzská ozdobná mozaika pokrýva kľúčenky, perá, šperkovnice, prívesky a dáva nakupovaniu v bazároch ten správny orientálny duch. Samozrejme nesmieme vynechať iránske obrazy a tradičné perzské koberce.

Aktivity

Vodné športy

Bazény hotelových komplexov sú otvorené i pre návštevníkov, ktorý nie sú v hoteloch ubytovaní. Rieky a jazerá na ich tokoch sú plné rýb a teda ideálne na rybačku. Pláže Golfského zálivu poskytujú vybavenie pre vodné lyžovanie, plachtenie atď.

Zimné športy

Lyžiarska sezóna v pohorí Alborz trvá od januára do marca. K najznámejším rezortom sa radia: Abe Ali, 62km východne od Teheránu a Noor Slope, 71km od hlavného mesta.

Iné

Veľmi populárne je jazdenie na koňoch, treky do okolitých hôr alebo relax v podobe tenisového či golfového zápasu.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

Január (pohyblivá Oslava obetovania sa), január- február (pohyblivý islamský Nový rok), 11. február (Víťazstvo islamskej revolúcie), 20. (Deň znárodnenia ropy) a 21. marec (iránsky Nový rok), 1.apríl (Deň islamskej republiky), 4. jún (Úmrtie Imana Khomeiniho), 5. jún, august – september (pohyblivý sviatok Nanebovstúpenia), 22.-24. október (koniec Ramadanu), 27. november

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...