Irak - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Irak je médiami vykresľovaný ako krajina, kde humánnosť podlieha násilným povstaniam, únosom, náboženskej neznášanlivosti a extrémizmu.

Čo sa však z dnešných správ nedozviete je fakt, že sa tu na území medzi riekou Euphrat a Tigris pred 9 000 rokmi zrodila prvá moderná civilizácia. Sumeri, Akádi, Babylónčania a ďalšie národy tvorili ľudské dejiny v ich prvopočiatku. Starobylé mesto Babylon s jedným zo siedmych divov sveta – visuté záhrady kráľovnej Semiramis či legendárne Rajské záhrady, boli súčasťou pestrej histórie tejto zdanlivo nezaujímavej krajiny.

Bagdad

Všetky cesty v Iraku vedú do hlavného mesta Bagdadu – rodiska slávneho moreplavca a obchodníka Sindibáda a sídla kalifov.

Prvá zmienka o Bagdade pochádza z 9. storočia pred našim letopočtom.

Dnes je modernou metropolou (3,2 milióna obyvateľov), rozkladajúcou sa na rieke Tigris, ktorá ju rozdeľuje na dve polovice Rusafu a Karkh, spojené niekoľkými modernými mostami.

Rufasou prechádza hlavná mestská ulica Al Rashid, tiahnúca sa od Severnej po Južnú Bránu Bagdadu, so starými obchodíkmi po jej stranách. Paralelne s ňou sa vinie Kalifova ulica, kde sa prelína architektúra historických kostolov a mešít s moderným štýlom úradných budov. Ulica Sadoun je domovom moderných hotelov, kín, cestovných kancelárií a niektorých vládnych úradov.

V západnej časti mesta Karkh sa ulica Damascus rozbieha z rovnomenného námestia až po cestu k medzinárodnému letisku, kde nájdete železničnú stanicu a park Zawra.

Kamkoľvek sa v Bagdade pohnete uvidíte dómy a minarety zdobené modrou glazúrou alebo zlatom. K najznámejším svätostánkom patria: Kadhimainova svätyňa (s galériami v krížových chodbách), mešita a mauzóleum Al-Imam Al-Aadham (8. stor.), svätyňa Al-Qadereyya, Mauzóleum Omara Al-Sahrawardi či Kalifova mešita vysoká 33 metrov.

Jedným z najstarších kostolov v Bagdade je ortodoxný chrám Meskenta (1640), ale nájdete tu i množstvo rímsko – katolíckych kostolov ako napríklad kläštor sv. Tomáša na ulici Al-Khulafaa.

Bagdad má i niekoľko skutočne zaujímavých múzeí: Iracké múzeum – kde okrem iného spočíva i najstarší kalendár na svete (10 000 rokov), Bagdadské múzeum, Múzeum tradičných bagdadských budov (Museum of Popular Heritage), Múzeum národných zvykov a tradícií, Múzeum irackých umelcov, Národné múzeum moderných umení, Historické múzeum.

Babylon

Babylon je najlegendárnejším starovekým mestom sveta. V jeho palácoch sa vystriedalo viac ako 10 mezopotámskych dynastií, počnúc kráľom Hammurabim (1792-1750 p.n.l.) až po najznámejšieho panovníka Babylonu Nebuchadnezzara II. (605-563 p.n.l.), ktorého vláde prináleží výstavba najvýznamnejších budov v meste a tiež visutých záhrad, ktoré dal postaviť pre svoju manželku Amytas, aby jej pripomínali jej hornatý domov.

Dnes sa ruiny Babylonu o rozlohe 30 km2 rozkladajú 90 km južne od Bagdadu. K najdôležitejším dodnes stojacim monumentom sa radia Letné a Zimné paláce kráľa Nebuchadnezzar II., ulica Sprievodov, Babylonský lev a známa Ištarská brána

.

Mosul

Mosul mesto na severe Iraku často nazývané i „Perlou severu“ alebo „Mestom dvoch jarí“ má na svojom území veľké množstvo starých mešít, kostolov a iných historických budov, okrem iných napríklad aj Čierny palác (Qara Sariai) či prastarú mešitu Nabia Jirjisa.

Mestečko Arbil je považované za najstaršie nepretržite osídlené miesto na svete a Kirkuk nadobudol dôležitosť po objavení neobnoviteľných zdrojov a dnes je známy vďaka svojím „Večným plameňom“ – horiacim prameňom ropy.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...