Indonézia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Rupia (IDR). Bankovky sú v hodnotách 100,000, 50,000, 20,000, 10,000, 5000, 1000, 500 a 100 IDR, mince sú v hodnotách 1000, 500, 100, 50 a 25 IDR.

Platobné karty

American Express, MasterCard, Visa, Diners Club a Eurocard sú široko akceptované v Jakarte a ostaných hlavných turistických oblastiach. V menej frekventovaných regiónoch je dobré nosiť so sebou menšiu hotovosť. Odporúča sa, overiť si možnosti a obmedzenia bezhotovostnej platby v Indonézii u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 8:30 do 15:30/17:30, v sobotu od 9:30 do 12:30.

Jedlo a nápoje

Základom indonézskej stravy je ryža. Jedinečné chute a vône dodáva ostrovnej kuchyni zmes exotických korenín. Na stole nesmie chýbať celoročne prístupné ovocie ako banány, pomaranče či ananás a tiež sezónne plody v podobe melóna, papaye a manga.

Miestne špeciality:

Campur, nasi uduk a rasirames predstavujú ryžové pokrmy.

Rijstafel (holandské jedlo pozostáva z rôznych druhov mäsa, zeleniny a korenín).

Sate (kúsky hovädzieho, bravčového, ryby, hydiny či jahňaciny pripravené na horúcich uhlíkoch a následne máčané v arašidovej omáčke).

Ajam ungkap (marinované, pečené kura z centrálnej Javy).

Ikan acar kuning (jakartská špecialita – jemne marinovaná ryba servírovaná so sladkokyslou omáčkou, ktorej základ tvorí palmový cukor).

Soto (zeleninová polievka s haluškami).
Babi guling (pečené prasiatko)

Opor Ajam (jemne korenené kura varené v kokosovom mlieku).

Miestne nápoje:

Brem (ryžové víno).

Tuak (lokálne veľmi silné pivo).

Nočný život

Jakartské nočné kluby často hostia medzinárodné hviezdy a ostávajú otvorené do skorých ranných hodín. Hlavné mesto má tiež mnoho kín, divadiel a kasín.

Tanec je pre Indonézanov bezprostrednou súčasťou života, preto niet divu, že jeho prítomnosť je badateľná i na miestach, kde by ste to najmenej čakali.

Nakupovanie

K obľúbeným suvenírom sa radia látky, rezbárske výrobky a sochy, strieborné šperky, pletené koše, čapice, predmety z bambusu či obrazy.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...