Ako cestovať s Internetom
- Tomáš Bella
 
 
 

Všeobecné rady

Sme neskúsení cestovatelia. Pri balení batoha si ešte nie sme celkom istí, či má byť pršiplášť naspodu alebo navrchu a či sa nám počas cesty zídu aj mäsové konzervy. Máme nejaké peniaze, no radšej by sme sa, pokiaľ možno, zaobišli bez nich. Vieme trochu po anglicky (Love, love me do...) a po rusky (Prepadavateľka, ja zabyl domašneje zadanije...). Po ukrajinsky ani privit.

Ešte pred cestou sa preto pokúsime z internetu načerpať všeobecné cestovateľské informácie a rady skúsenejších. Slávny The Universal Packing List, rozsiahly dokument o príprave na cesty, nájdete na adrese www.henricson.se/mats/upl/. Okrem obsahu batoha sa venuje aj mnohým ďalším témam. V kapitole ”čo urobiť pred cestou", sa napríklad dozviete, že treba, okrem iného, zmeniť odkaz na záznamíku, zaplatiť účty a navštíviť zubára. Umyť riad a nakrémovať si topánky. Osprchovať sa, spraviť si chlebíčky na cestu. Napísať závet...

”Ako vidieť svet za 25 dolárov alebo menej" je názov známej knihy a zároveň stránky www.artoftravel.com. Nájdete tu podrobné informácie o všetkých spôsoboch, ktorými možno znížiť vlastné cestovateľské náklady na minimum. Ak sa chystáte putovať po svete aj so svojím nerozlučným priateľom, prenosným počítačom, možno sa vám zídu rady, ako ho v cudzine zapojiť aj do nepriateľských elektrických sietí - adresa je kropla.com/phones.htm. Serverov ponúkajúcich predpoveď počasia je veľké množstvo - najsympatickejší je asi www.rainorshine.com, ktorý ponúka predpoveď na päť dní dopredu. Tu zároveň získavame prvú konkrétnu ukrajinskú informáciu - predpovede počasia pre Kyjev a Odesu. (Aktuálne predpovede pre Slovensko môžete nájsť na adrese www.shmu.sk/predpoved/.)

Povinnou internetovou adresou by mala byť www.tripprep.com, ktorá informuje o zdravotných rizikách v jednotlivých krajinách všehomíru. Celou stránkou sa, ako väčšinou sajtov informujúcich Američanov o barbarskom zvyšku sveta, tiahne mierna paranoja. Škodlivé je v podstate každé cudzokrajné jedlo (s výnimkou miestnych McDonaldov) a rady typu ”na Slovensku sa vyhýbajte surovým morským rybám" tiež nepatria medzi najinteligentnejšie, práve preto je však táto adresa mimoriadne vhodným zdrojom informácií. Ak totiž pri ceste dodržíte všetky tunajšie odporúčania, neohrozí vás tuším ani náhla morová rana alebo pád meteoritu...

Ostáva nám už len vybaviť sa základným komunikačným kódom pre stretnutie s domorodcami. Niekoľko desiatok základných ukrajinských slovíčok a fráz sa naučíme na stránke www.travlang.com/languages/. Jedným zo sedemdesiatich jazykov, ktoré sajt obsahuje, je aj slovenčina, na učenie teda nepotrebujete ovládať nijaký zo svetových jazykov. (Ak sa chcete po jazykovej stránke pripraviť skutočne dôkladne, na stránke www.notam.uio.no/~hcholm/altlang/ nájdete základné nadávky v 79 jazykoch...)



 

OBSAH

Čo je to internet?

História internetovej hystérie

Duch internetu (úryvok)

Reč nášho kmeňa (úryvok)

Email

Emailová adresa (úryvok)

Kde hľadať email?

Netiketa  - čo sa sluší a čo nie (úryvok)

Moja prvá emailová schránka

Web

Kde domov můj

Hádaj, na čo myslím (úryvok)

Hľadaj, rexo! (úryvok)

Fulltext alebo katalóg?

"Veľké stránky"

Nákupy a rezervácie cez internet

Ostatný internet

Irc - reálny rozhovor

Emailové konferencie (úryvok)

Veľký virtuálny výlet

Všeobecné rady (úryvok)

Pripraviť sa, pozor... (úryvok)

Tam a späť - doprava

Tam a spať - ubytovanie

Vlastná tvorba

Finito

Skratky a značky