Ilava - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Okresné mesto Ilava sa rozkladá v malebnom prostredí stredného Považia, uprostred Ilavskej kotliny, na ľavej strane Váhu. Odborníci predpokladajú, že Ilavská kotlina, najmä terasy Váhu boli osídlené už od staršej doby kamennej. Na území mesta archeológovia odokryli sídlisko a popolnicové pohrebisko lužickej kultúry v Porubskej doline z ml. doby bronzovej a sídlisko púchovskej kultúry z doby rímskej.

Ilava má bohatú históriu a už prvá zmienka z roku 1332 potvrdzuje, že mesto bolo kráľovským majetkom. V roku 1339 dostalo mestské výsady. Od 16. st. bola Ilava čulým remeselníckym mestečkom s tkáčskym, čižmárskym a krajčírskym cechom.

Dominantou je Ilavský hrad, ktorý sa spomína už v 12. storočí a pôvodne patril Matúšovi Čákovi. V 16. storočí bol prebudovaný na renesančnú pevnosť, neskôr na kláštor. Trinitári – rehoľníci na hrade zriadili kaplnku a v rokoch 1701-1722 postavili dvojvežový barokový kostol. Mestské múzeum má bohatú národopisnú zbierku, archeologické nálezy a vzácne sakrálne sochy. V mestkej časti Klobušice je Múzeum obchodu. Návštevníci si tu môžu posedieť pri káve v dobovej kaviarni.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Nitra
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Dolný Kubín
Dominanta Trenčína i tejto časti Považia. Najväčší význam mal za Matúša Čáka (Trenčianskeho), ktorý vládol skoro celému Slovensku. V hrade sú expozície Trenčianskeho vlastivedného múzea.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Trenčín
Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bojnice