• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  2.06 € (62.06 Sk)
 • Prenájom áut

Hrad Zniev

Stojí nad obcou Kláštor pod Znievom na temene vrchu vo výške 988 m. n. m. Prvá zmienka o hrade je z 1243, keď sa nazýval „castrum Turcz“ – Turčiansky hrad. V polovici 13. storočia sa stal nakrátko i sídlom Turčianskej župy. Kamenný hrad začal budovať okolo 1253 magister Ondrej. Z tohto obdobia sa zachovala štvorhranná veža, dnes už značne zničená. Výstavba hradu pokračovala v 1. polovici 14. storočia, keď na druhom, nižšie položenom temene vrchu postavili dvojpodlažnú got. budovu. Vtedy sa sídlo župy prenieslo na hrad Sklabiňa a od 1. polovice 14. storočia sa hrad nazýval Znievskym. Roku 1545 hrad opevnili, no vzhľadom na odľahlú polohu od krajov ohrozených Turkmi, bolo toto opevnenie iba menšieho rozsahu. Hrad nebol príliš bezpečný, preto ho aj 1605 odovzdali bez boja Bocskayovým povstalcom. Takisto 1680 v čase vojnového nebezpečenstva odniesol znievsky prepošt listiny a archív vierohodného mesta zo Znievskeho hradu na bezpečnejší Sklabinský hrad. Roku 1681 ho Thókólyho povstalci vypálili. Hrad bol sídlom panstva a majetkom znievskeho prepošstva, ktoré boli vyňaté zo župnej právomoci. Po vyhorení hrad už neopravili. Posledná zmienka o ňom je z 1713. Dnes je v zrúcaninách.

Ďalšie pamiatky v lokalite Kláštor pod Znievom:
Budova matičného gymnázia: z 1873 – 74.
KLÁŠTOR PREMOŠTRÁTOV: z pol. 13. storočia, jeho stavba ovplyvnila všetky stredoveké budovy v Turci.
FARSKÝ KOSTOL: z druhej polovice 13. storočia. Budova si čiast. zachovala svoju pôvodnú podobu, ale vnútorné zariadenie farského kostola je už zo 16. storočia.
KLÁŠTORNÝ KOSTOL PREMOŠTRÁTOV: z 13. storočia, neskôr, keď ku kostolu pristavali komplex kláštora, ho ren. upravili. Zariadenie kláštorného kostola pochádza zväčša z 18. storočia.
KOSTOL NA KALVÁRII: z 1700, 1816 renovovaný.
Rešt. III. cen. skup., lyž. vlek, lekáreň.

Prístup: ŽSR 431 Kláštor pod Znievom 4 km od obce, SAD.


Autor/zdroj: Jozef Gargulák, Vladimír Križo
Text bol naposledy zmenený dňa: 17.04.2002