Hong Kong - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Ostrov Hong Kong

Ostrov predstavuje pestrý mix moderných mrakodrapov, koloniálnych domov a tradičných chrámov. Centrum je finančným a komerčným srdcom štátu, odkiaľ sa možno prepraviť kompou na polostrov Kowloon. Jedinečný spôsob, ako spoznať ruch veľkomesta, poskytuje 800 metrov dlhý eskalátor, ktorý prepraví desiatky tisíc ľudí denne a počas svojej existencie si stihol vytvoriť vlastnú komunitu reštaurácií a kaviarní.

V centre sa tiež sústreďujú hlavné nákupné a zábavné strediská, vládnuce jedinečnou atmosférou (špeciálne v noci). K najpopulárnejším sa radia Lang Kwai Fong a SoHo.

Neďaleko od nich sa tiahne ulica Hollywod Road, kde sídli najstarší čínsky chrám ostrova Man Mo, zasvätený bohovi literatúry (Man) a vojny (Mo).

Jeden z najkrajších výhľadov na mesto poskytuje kopec Victoria, ktorý bol zvýšený o sedem poschodovú, futuristickú vežu s výhliadkovou plošinou, reštauráciou a zábavným centrom. Na vrchol, do výšky 386 m, vás dovezie električka (cca 8 min. jazda). Kúsok od stanovišťa električky sa rozkladá Vládny Dom, rezidencia 25 britských guvernérov, ktorá slúžila ako správne centrum Honk Kongu od roku 1855 až do roku 1997.

K iným pamätníkom koloniálnej minulosti patrí Katedrála sv. Jána, najstarší kresťanský kostol ďalekého východu a Čajové múzeum lokalizované v Hong- kongskom parku.

Dištrikt Wan Chai je známy vďaka svojim malým obchodíkom a trhoviskám a rovnako pre svoje trendové reštaurácie a bary. Stojí tu i najvyššia, 78-poschodvá budova Hong Kongu Central Plaza. Z jej 46. poschodia, ktoré je otvorené pre verejnosť, sa naskytá jedinečný pohľad na pulzujúcu metropolu.

Neďaleko sa rozkladá enormné Hong- kongské kongresové a výstavné centrum. Blízky záliv Cuseway je hlavnou bránou do tunela, ktorý sa tiahne pod jeho hladinou. Okrem iného tu nájdete aj množstvo obchodov, čajovní a Noon Day Gun – delo, ktorého výstrely ohlasujú poludnie už od r. 1840.

Juh ostrova je charakteristický uvoľnenejším spôsobom života. Prístav Aberdeen, známy najmä vďaka svojej obrovskej plávajúcej reštaurácii, si môžete prehliadnuť z tradičných čínskych rybárskych člnov (sampanov). Súčasťou regiónu je i Oceánsky Park, kde okrem kolotočových atrakcií zabávajú návštevníkov delfíny, kosatky a iní obyvatelia koralového útesu. Svoje útočisko v parku našli i roztomilé pandy.

Kowloon

Polostrov Kowloon je turistickou Mekkou Hong Kongu a jeho hotely sú doslova preplnené hosťami z celého sveta. Okrem obchodov a trhovísk, ponúka i zaujímavé pamiatky ako napr. Vežu s hodinami, ktorá tu stojí ako spomienka na železničnú stanicu, presťahovanú do Hung-Homu v r. 1975; Hong- kongské múzeum umenia s prekrásnou zbierkou nefritov, keramiky a kaligrafie; či Hong- kongské vesmírne múzeum.

Kowloonský park ponúka expozíciu sôch domácich i zahraničných autorov a čínske ornamentálne záhrady.

Z duchovných pamiatok by ste rozhodne nemali vynechať ženský kláštor Chi Lin, nevídaný palácový komplex dynastie Tang alebo chrám Wong Tai Sin, zasvätený pastierovi, ktorý si vyslúžil nesmrteľnosť.

Nové teritóriá

Nové teritóriá pokrývajú 796 km2 územia medzi Kowloonom a Čínou a predstavujú kontrastný terén lesov, prírodných rezervácií, pieskových zálivov, nových miest a živých trhovísk.

Shan Tin je sídlom Hong- kongského múzea pôvodu, ktoré disponuje niekoľkými interaktívnymi expozíciami; kláštora 10 000 Budhov, ktorý stojí v neďalekých kopcoch a jeho zbierka v skutočnosti zahŕňa viac ako 13 000 sôch Budhu.

Nádherne navrhnutý komplex neďaleko Tuen Munu pozostáva z pavilónov, bonsajov, lotosových jazierok a taoistického chrámu, ktorý je osvetlený lampášmi z Pekingského kráľovského paláca.

Pagoda Tsui Shing Lau (1486) v Yuen Langu je jedinou historickou pagodou na území Hong Kongu.

V Tai Po nájdete park, ktorého futuristická rozhľadová veža ponúka dych berúci výhľad na prístav Tolo.

Na hraniciach s Čínou stojí fantastický chrám Fung Ying Seen Koon, postavený v tradičnom taoistickom štýle s dvojvrstvovou oranžovou strechou.

Ostrovy

Pod Hong Kong spadá viac ako 260 ostrovov.

Ostrov Lantau je známy obrovskou sochou Budhu, ktorá sa so svojimi 202 tonami bronzu, vymodelovaných do výšky 26 m, pokladá za najväčšiu vonkajšiu podobizeň Budhu na svete. Jej sídlom je kláštor Ngong Ping. Budha však nie je jedinou atrakciou ostrova. Na Lantau môžete navštíviť i rybársku osadu Tai O, ktorej obyvatelia dodnes žijú v tradičných príbytkoch, umiestnených na podperách, vyrastajúcich z vody.

Ostrov Lamma je preslávený svojimi morskými špecialitami, ktoré sú podávané v príjemných reštauráciách pozdĺž pobrežia. Pešia túra do osady Yung Shue Wan je obohatená o nádherné scenérie.

K západným svetom neovplyvneným ostrovom sa radia Cheung Chau a Peng Chau. Na týchto a im podobných ostrovoch nájdete rybárske osady, jednoduché chrámy a neznečistené pláže.