Hlohovec - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Hlohovec leží v západnej časti Nitrianskej sprašovej pahorkatiny, na južnom úpätí výbežku Považského Inovca a na nive Váhu. Mesto vďaka svojej výhodnej polohe bolo osídlené už v mladšej dobe kamennej. Prvá písomná zmienka o meste pochádza v roku 1113 v tzv. zoborskej listine, v ktorej sa spomína hrad Hlohovec. Pod hradom sa vyvíjala osada, ktorá sa neskôr stala poddanským mestom. Mestské výsady získala v roku 1362.

Po celé obdobie feudalizmu bol Hlohovec centrom panstva a dôležitým strediskom obchodu. Obyvatelia sa okrem obchodu zaoberali remeslom, vinohradníctvom a poľnohospodárstvom.

V r. 1912 tu bola založená Vozová a nábytková továreň, ktorá zastavila svoju činnosť v polovici 20.rokov. V roku 1943 tu vznikla farmaceutická fabrika, dnešná Slovakofarma.Po 2. svet. vojne vznikla Drôtovňa, ktorá patrí k najvýznamnejším priemyselným podnikom regiónu.Hlohovec sa tiež nazýva mestom ruží.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Stručné predstavenie kúpeľov, ich prírodné liečivé zdroje, indikované choroby a používané metódy liečby.
Téma: Kúpele
Východiská: Piešťany
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bratislava Mesto
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Senica, Trnava
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Senec, Trnava