• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  10.42 € (313.91 Sk)
 • Prenájom áut

Galéria Ľudovíta Fullu - Ružomberok

Vysunutá expozícia Slovenskej národnej galérie. Galéria bola vybudovaná na deponovanie a prezentovanie výtvarných prác, ktoré daroval Slovenskej národnej galérii Ľudovít Fulla (1902-1980), jeden z mimoriadnych zjavov slovenského výtvarného umenia, výrazne nadväzujúci na moderné európske výtvarné prúdy. Všestranne nadaný umelec - maliar, grafik, ilustrátor, tvorca monumentálno-dekoratívnych diel, scénických návrhov, pedagóg, spisovateľ, prežil posledné roky svojho života v tejto galérii.

Budova bola ako prvá na Slovensku projektovaná pre galerijné účely. Projekt vypracoval podľa návrhu M. Kusého (1964-65) Š. Hatala (1965). Galéria začala svoju činnosť r. 1969.

Návštevníci si môžu prezrieť stálu expozíciu maľby, grafiky, kresby, ilustrácií, tapisérií a užitkového umenia. Sprístupnený je aj ateliér a pracovňa umelca.

SNG tu usporadúva aj prechodné výstavy a každoročne prehliadky diel laureátov Ceny Ľ. Fullu a štipendistov Ľ. Fullu. Galéria ponúka návštevníkom kultúrne programy o živote a diele tejto významnej ososbnosti slovenskej výtvarnej moderny, koncerty vážnej hudby a kultúrne programy pre širokú verejnosť. Galéria poskytuje lektorský výklad, predaj katalógov, plagátov a pohľadníc.

Volný vstup do výstavných priestorov platí len v Medzinárodný deń múzeí a galérií - 18.máj.

Otváracie hodiny:
otvorená denne okrem pondelka v čase od 9.00 - do 16.30 hod.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 30.07.2002