• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    7.55 € (227.45 Sk)
  • Prenájom áut

Fulltextové vyhľadávače

Fulltextové vyhľadávače automaticky prehľadávajú celý text dokumentov, na ktoré na webe narazia. Znamená to, že ak budete hľadať reťazec ”sopky v Taliansku", výsledkom bude odkaz na všetky stránky, na ktorých sa nachádza tento text.

Správna formulácia otázok pre fulltextové vyhľadávače je z veľkej časti závislá na mystickom spojení dlhodobej skúsenosti, intuície, inteligencie a šťastia užívateľa. Každý vyhľadávač má pritom svoje vlastné pravidlá zadávania otázok, ktoré sa oplatí naštudovať (na titulnej stránke hľadajte Help). Zložitejšia otázka totiž môže vyzerať aj takto:
sopka vulkán kráter +Taliansko -Etna činné host:uk - ak nás zaujímajú britské stránky o sopkách v Taliansku okrem Etny, viac však o tých činných.
Ďalšie príklady formulácie otázok pre fulltextové vyhľadávače:
Madagaskar rieky - príklad nesprávnej otázky. Nájde všetky dokumenty, kde sa vyskytuje slovo Madagaskar ALEBO slovo rieky (naproti tomu pri takejto otázke v katalógu by sme zväčša dostali ako prvé stránky, ktoré majú v titulku alebo popise obidve slová)
+Madagaskar +rieky - nájde dokumenty, v ktorých sa vyskytujú súčasne obidve slová
"rieky na Madagaskare" - nájde dokumenty, kde sa vyskytuje fráza "rieky na Madagaskare"
Niektoré vyhľadávače, napríklad Altavista, dokážu zároveň obmedziť vyhľadávanie na dokumenty v určitom jazyku. Ešte dôležitejšie ako vyhľadanie stránok o madagaskarských riekach je však ich zoradenie. Fulltextovým vyhľadávačom viac imponujú webstránky, ktoré majú hľadané slová v titulku, prípadne na začiatku dokumentu, ďalej tie, kde sa reťazec vyskytuje najčastejšie a je zaradený aj v skrytom popise dokumentu (takzvané META-tags). Každý hľadač má na zoraďovanie vlastný recept a ten v najväčšej miere ovplyvňuje úspech či neúspech vášho pátrania.
Medzi najznámejšie fulltextové vyhľadávače patria www.altavista.com (skrátene www.av.com), www.hotbot.com či www.excite.com. Najviac stránok pokrýva www.alltheweb.com - to by však nemalo byť v žiadnom prípade relevantným kritériom pre výber vyhľadávača. Treba si uvedomiť, že vy nehľadáte ČO NAJVIAC stránok o Madagaskare, ale JEDNU, kde bude, podľa možnosti, napísané všetko.
Ako mimoriadne užitočný sa teda javí relatívne nový vyhľadávač www.google.com, ktorý je založený na úplne odlišnej technológii - stránky hodnotí podľa toho, ako INÉ stránky na ne odkazujú. Odkazovanie, teda vytváranie hypertextových prepojení na cudzie stránky, je rozšíreným hobby všetkých internetistov. Pritom platí logický záver: čím je stránka zaujímavejšia, originálnejšia a obsiahlejšia, tým viac ľudí na ňu odkazuje.


Autor/zdroj: Tomáš Bella
Text bol naposledy zmenený dňa: 16.07.2001