Florencia - Nakupovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Florencia je centrom remeselnej výroby už od stredoveku, keď obuvníci, zlatníci a kováči mali taký istý status ako umelci a sochári. V súčasnosti je mesto známe najmä vďaka vysokokvalitným výrobkom z kože a šikovným zlatníkom.

 

Remeselníci majú svoje dielničky po celom meste. Oblasť v okolí kostola Santa Croce je sídlom mnohých spracovateľov kože, pričom v Oltrarne sa nachádzajú dielne miestnych zlatníkov a spracovateľov striebra – i na moste Ponte Vecchio ležia takéto obchodíky.

 

Dizajnérske štúdia sú lokalizované v okolí ulice Via de'' Tornabuoni a Via Calzaiuoli, kde majú svoje butiky Versace, Ferragamo, Gucci, Max Mara a Valentino.

 

Obchod Locman je špecializovaný na predaj hodiniek, Tod''s a Hogan na topánky a tašky, a Fani na predaj klenotníctva.

 

Módne obchody sa nachádzajú i na ulici Via della Vigna Nuova, známe sú Dolce e Gabbana a Mont Blanc, a na námestí Piazza degli Strozzi, kde sídlia Louis Vuitton a Escada.

 

Lacnejšie nakúpite odevy na trhovisku San Lorenzo, ktoré leží na námestí Piazza San Lorenzo, severozápadne od Duomo, koná sa každý deň okrem Po v zime. Predávajú sa tu kožené tašky, predmety z tepaného striebra, svetre z jemnej vlny, avšak pred kúpou je vhodné skontrolovať kvalitu výrobku.

 

Vedľa je situovaný trh s potravinami, ktorý je v prevádzke Po-So 07:00-14:00. Vonia olivami, šunkou, syrom a čerstvou zeleninou, výborne sa tu nakupujú ingrediencie pri organizovaní pikniku. Blšie trhovisko na Piazza dei Ciompi sa špecializuje na predaj starožitníctva, otvorené je denne okrem Ne a Po v zime.

 

Medzi špecializované obchody sa radí Officina Profumo Farmaceutica di Santa Maria Novella, Via Scala 16. Sídli v kaplnke vyzdobenej freskami, lekáreň tu bola založená mníchmi už v 16. storočí. Liečivé vodičky a výťažky z rastlín sú v elegantnom balení. 

 

Alessandro Bizzarri, Via Condotta 32r, je obchod podchádzajúci z 19. storočia, známy je olejmi, koreninami a výťažkami z rastlín, ktoré sú plnené v starobylých fľašiach.

 

Ručne vyrábané topánky kúpite v Francesco, Via Santo Spirito 62r.

 

Pineider sa považuje za najexkluzívnejšie papiernictvo v Taliansku, v ktorom sa navrhovali navštívenky okrem iných pre Napoleona, Byrona a Máriu Callasovú. 

 

Vo všeobecnosti sú obchody otvorené 09:30-13:00 a 15:30-20:00, väčšie obchodné domy a supermarkety sú otvorené po celý deň. Potraviny sú zvyčajne zatvorené v stredu popoludní, alebo v sobotu popoludní v lete. Obchody zamerané na predaj odevov bývajú zavreté v pondelok ráno.

 

DPH je v Taliansku 12-14%, závisí od konkrétneho výrobku. Mimoeurópski turisti môžu požiadať o jej vrátenie pri nákupe tovaru prekračujúceho hodnotu 155€.