Fínsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Ălandské ostrovy (Ahvenanmaa)

Ostrovy boli počas dlhých časov medzníkom medzi fínskou a švédskou kultúrou. PO stáročia patrili Švédom a stali sa účasťou Fínska až začiatkom 19. storočia. Po prvej svetovej vojne mali dokonca štatút autonómie s vlastným parlamentom a vlajkou. Vyše 6000 ostrovov a ostrovčekov ponúka svojim návštevníkom prekrásnu prírodu, fotogenické kostolíky a zrúcaniny stredovekých pevností. Ich objavovanie je možné spojiť s cykloturistikou.

Turku

Turku bolo historicky prvé hlavné mesto Fínska. Svoje postavenie hlavného mesta stratilo, keď bola krajina anektovaná Ruskom v r. 1812. Dnes je Turku živým univerzitným mestom s mnohými historickými pamiatkami a kultúrnymi pamätihodnosťami ako napríklad Hrad Turku, historické múzeum, múzeum umenia. V lete sa tu konajú pravidelne rockové koncerty a festivaly. (korešpondujúce so značkami na mape)
92 km na sever od mesta leží Rauma, jeden s najlepšie zachovaných stredovekých architektonických celkov.

Oblasť Fínskych jazier

Väčšinu vodných plôch Fínska tvoria práve jazerá tejto oblasti. Trblietavé hladiny a prekrásna príroda naokolo tvoria ideálne prostredie na turistiku, vodné športy a v zime na beh na lyžiach. Región je centrom dovoleniek veľkého počtu Fínov, takže tam často býva plno.
Hlavnými strediskami sú mestečká Savonlinna, Jyväskylä a Kuopio

Laponsko

Toto teritórum zaberá prakticky jednu tretinu krajiny. V oblastiach panenskej prírody a podnebia zodpovedajúcemu polohe za polárnym kruhom, žijú obrovské stáda sobov avšak len asi 200 000 obyvateľov. V lete tu slnko skoro vôbec nezapadá, naopak je to v zime, kedy je krajina pokrytá snehom a tmou. Pre návštevníka je asi najväčšou atrakciou nedotknutá krajina, rieky a jazerá plné rýb a zimné športy.
Centrom Laponska je: Rovaniemi. Najväčšou aglomeráciou na sever od polárneho kruhu Inari.

Helsinky

V dnešných dňoch sú Helsinky moderným a luxusným európskym mestom. Jeho slávu začali v 1812 Rusi, keď maličký prístav ustanovili za centrum Fínska. Okolo štvorcového Námestia Senátu čoskoro vyrástlo administratívne a kultúrne centrum s Vládnym palácom, Katedrálou a Univerzitou. Jeho rozmach sa ešte urýchlil po zýskaní samostatnosti krajiny v roku 1917. Polmilióna obyvateľov Helsiniek hovorí na 93% fínsky a na 7% švédsky. Dvojjazyčnosť je zakotvená aj v názve krajiny, ktorá sa po fínsky povie Suomi a po švédsky Finland.

Najzaujímavejšími miestami pre turistu zaujímajúceho sa o architektúru je neoklasické centrum v okolí Námestia Senátu, niekoľko pozoruhodných budov v štýle Art Nouveau a príklady modernej architektúry ako je kongresová hala Finlandia a kostol Temppeliaukio.

Medzi historické a kultúrne pamiatky patrí ortodoxná Katedrála Uspenského, trhovisko Kauppatori, Botanická záhrada, Sibeliov pomník alebo olympijský komplex.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Helsinki - Samozrejme, že sa vždy znovu teším na návštevu Hels...