• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Figueras-mesto umelca Dalího

Neďaleko francúzskych hraníc na severe Katalánska, kde Pyreneje prechádzajú do úrodnej nížiny, leží mestečko Figueras.

Neďaleko francúzskych hraníc na severe Katalánska, kde Pyreneje prechádzajú do úrodnej nížiny, leží mestečko Figueras.

Turisti v ňom v letných mesiacoch iba s ťažkosťami nájdu miesto na preplnenom parkovisku námestia Salvadora Dalího. Tamojšia galéria slávneho surrealistu priťahuje celý svet.

Umelec býval v rybárskej dedine Cadaqués, iba tridsať kilometrov východne od svojho rodiska (11. máj 1909). Jeho dom dnes poskytuje útočisko maliarom, básnikom a hudobníkom. Študovať začal v Akadémii rádu marianistov, neskôr pokračoval na maliarskej a sochárskej škole v Madride, kde sa zoznámil s Federicom Garciom Lorcom.

Ako rebela ho z akadémie vylúčili a v roku 1924 zatkli pre politickú činnosť. V tom roku sa prvýkrát stretol s Picassom, navštívil Paríž a mal samostatnú výstavu v Barcelone.

Múzeum a galéria
Je to veľká nezvyčajná budova so sklenenou kupolou, po obvode strechy skrášlená postavami žien na podstavcoch, striedajúcimi sa so symbolmi plodnosti - obrovskými vajíčkami. Pôsobivé a typické. Pri vstupe do galérie každého návštevníka zaujme tmavý cadillac vo dvore a na ňom stojaca žena s nezvyčajnými proporciami. Sochy žien sa pozerajú do dvora aj z výklenkov stien. Hudba, zaznievajúca vo vonkajších priestoroch, pripravuje návštevníka na stretnutie s čudáckymi prácami excentrického umelca.

Už na prízemí každý pochopí, že obrazy a tiež ostatné umelecké diela sú vlastne premenou majstrových myšlienok bez akéhokoľvek rozumového dozoru. Pochopiť jeho diela sa väčšina ľudí ani nepokúša.

Práce, ako sú Kristus na kríži, kozub a sedačka v tvare červených ženských pier, vaňa a celé príslušenstvo umiestnené na strope a otočené smerom dole, hore nohami, Dalího kufor, ale aj obrazy Gala z roku 1947, sv. Anna, príchod Mikuláša a ďalšie, aj toho najmenej zainteresovaného musia presvedčiť, že v dejinách moderného umenia patrí Dalímu zvláštne miesto.

Umelcova sláva bola častým predmetom polemík a rástla aj zásluhou kritikov, ktorí odsudzovali jeho výstrelky. Už od detstva disponoval nezvyčajnou fantáziou, spojenou s prejavom egoizmu, bláznovstva a sebeckého oddávania sa zábavám.

Jediná žena
Aj v Španielsku dobre poznajú ono príslovečné: za všetkým hľadaj ženu. Tou ženou bola pre Dalího najzmyselnejšia dáma surrealistického Paríža, Gala, rodená Elena Dimitrovna Diakonová - Ruska. Predtým, než ju Dalí stretol, bol tichým, plachým, mladým mužom, ktorý nepoznal ženu. Ona už mala 34 rokov, on iba 25. Žena s voľnými mravmi, o ktorej sa rozprávali celé legendy, bola jeho pravým opakom. Okrem toho bola už desať rokov vydatá za surrealistického básnika Paula Eluarda. Po jednej návšteve manželského páru v lete 1929 u Dalího v Cadaqués sa básnik Eluard vrátil domov bez ženy.

V Dalího živote to bolo najkrajšie leto. Od toho dňa ho jeho milenka, manažérka, neskôr manželka, neopustila. Gala, ktorá v detstve žila v Rusku v biede, využila všetku svoju energiu a kontakty, ktoré mala v Paríži, na povznesenie Dalího kariéry.

Život v Amerike
Na popud svojej manželky, odišli do Ameriky. Počas druhej svetovej vojny v New Yorku Dalí celkom dobre zarábal na reklame maľovaním plagátov a známych osobností. Toto obdobie je spojené so začiatkami jeho portrétovej maľby a napísaním autobiografie Tajomný život Salvadora Dalího.

Do Španielska sa s Galou vrátil po vojne. Maľuje prvé náboženské obrazy. Galu namaľoval ako madonu z Port Lligatu. Na žiadosť Dalího pápež tento obraz schválil. Až v roku 1958 sa v Španielsku cirkevne zosobášil s Galou.

Počas jarných a letných mesiacov žili v Katalánsku, v zime v Paríži a New Yorku. Kvôli obchodom. Gala potrebovala peniaze, mala oveľa mladších milencov. Ich vydržiavanie a kupovanie čoraz hodnotnejších darov nedokázala kryť predajom manželových obrazov. Stalo sa, že v šesťdesiatych rokoch nekalými praktikami, spolu s mužmi okolo nej, Dalího v umeleckom svete úplne znevážila.

Vo Figueras v roku 1973 otvorili Dalího múzeum. O niečo neskôr majster vystavoval v Londýne a Paríži.

Staroba a smrť
Hoci Gala prekypovala zdravím aj v starobe, zomrela ako prvá v roku 1982. Mala 86 rokov. Pochovaná je v hrobke zámku, kde žila. Jej smrť Dalího psychicky i fyzicky zničila. Stávalo sa, že noci trávil v hrobke, kde odpočívala jeho Gala. Prenasledovali ho halucinácie a posledné roky jeho života boli vlečúcou sa strašnou agóniou.

Návštevníkov galérie zväčša prekvapí, že Dalí odpočíva na prízemí sám, bez milovanej Galy. Na mramorovej doske je iba rok narodenia a rok jeho skonu - 23. január 1989.

Jozef Mražík



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.09.2002