• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Extáza na snehu

Francúzske Alpy sú najväčšou lyžiarskou oblasťou na svete. Nekonečné zasnežené pláne, pokryté pavučinou tisícok kilometrov zjazdoviek sem vábia milovníkov bieleho športu z celej Európy.

Charakteristika/Zdroj:
E-verzia článku publikovaného v časopise Kormorán 11/2001.

Na stránke nájdete:
Zhrňujúce informácie o Informácie o francúzskych lyžiarskych strediskách, tipy ako ušetriť, ceny tovarov, všeobecné doporučenia.

Opisované miesta:
Francúzske Alpy

Úryvok:
„Rozhodnúť sa môžete pre autentické štýlové dedinky s tradičnou miestnou architektúrou, v ktorých sa kládol dôraz na to, aby turistická infraštruktúra nezasiahla do pôvodného koloritu. Tí z vás, ktorých chcú neustále spoznávať nové terény, by mali navštíviť veľké strediská s prepojenými zjazdovkami a lanovkami. Najväčšie z nich sa vám napriek tomu, že denne prejazdíte desiatky kilometrov, nepodarí spoznať ani za celý týždňový pobyt. Aby bol možný prechod cez hrebeň z jednej doliny do druhej, ich vrcholové stanice sú situované na najvyšších dostupných miestach. Vďaka vysokej nadmorskej výške tu lyžiarska sezóna trvá takmer pol roka - od decembra do konca apríla. Na širokých pláňach týchto vysokohorských stredísk si na svoje prídu aj vyznávači freestylu - voľného lyžovania po panenskom prašane. Pre tento druh lyžovania sú v strediskách vyhradené špeciálne trate, ktoré nie sú upravované. Sú však vyznačené farebnými terčíkmi a vedené tak, aby radosť z voľnosti pohybu nešla na úkor bezpečnosti. Priaznivci nových lyžiarskych disciplín by mali zase vyhľadať strediská, v ktorých boli vybudované špeciálne terény - ako napríklad rampa pre snowboarding, dráha pre boardercross, snowpark a podobne. Francúzske strediská s označením Petits Montagnards - "malí horali" - sú vybavené zvláštnymi zariadeniami pre deti a ponúkajú aj výhodnejšie tarify pre najmenších lyžiarov. Sú optimálnym miestom pre rodinnú dovolenku. Ponuku stredísk spestrujú horské dediny s kúpeľnou tradíciou. Miestne bazény sú príjemným miestom pre relaxáciu po celodennej lyžovačke.
Ponuka stredísk a služieb v nich môže byť akákoľvek široká, pre slovenského lyžiara ostáva cena stále najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní. Ušetriť sa dá dvoma spôsobmi. V známych veľkých strediskách sa platí za "značku" a ceny sú mierne vyššie. Ešte výhodnejšie je vybrať si správny termín. Vybrať sa do Francúzska v období miestnych prázdnin - od februára do polovice marca - nie je najlepším nápadom...“

Rozsah:
Cca. 3 strany textu.

Úplné znenie ...klikni
(viď príslušné číslo v archíve)


Autor/zdroj: monitor
Text bol naposledy zmenený dňa: 25.10.2001