• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  7.5 € (225.95 Sk)
 • Prenájom áut

Európske mestá na bicykli

Von z autobusu a na sedadlá bicykla! Namiesto potenia sa v mestskom vyhliadkovom autobuse alebo ponáhľania sa na vlastných nohách, čoraz častejšie využívajú športovo založení turisti na objavovanie najkrajších pamiatok ich mesta snov bicykle.

Von z autobusu a na sedadlá bicykla! Namiesto potenia sa v mestskom vyhliadkovom autobuse alebo ponáhľania sa na vlastných nohách, čoraz častejšie využívajú športovo založení turisti na objavovanie najkrajších pamiatok ich mesta snov bicykle.

Niektoré európske metropoly preto pre nich ponúkajú rôzne aranžmá - od individuálnych túr po organizované prehliadky so sprievodcom. Dovolenková sezóna sa síce blíži ku koncu, a ak sa vám tento rok už nepodarí dostať do jednej z nasledujúcich metropol Európy, nech vám slúži tento článok ako zdroj budúceho plánovania dovolenky. Tak a teraz pridajte plnou parou do pedálov!

Amsterdamské "op de fiets" je motto holandskej metropoly. Denne o 9.30 a o 13.00 začínajú sa asi trojhodinové okruhy starým mestom (32,50 guldenov na osobu). Zastávkami sú popri iných napr. Rembrandtov dom, múzeum Vincenta van Gogha, Vondelpaar, Jordan, či prístav.

V Zürichu je hlavná železničná stanica miestom stretnutia "pedálových" turistov. Tam si môžu prenajať bicykle na pol dňa alebo rovno na celý. K tomu dostanú aj leták s dvoma návrhmi ciest: hodinu a pol trvá cesta okolo starého mesta a o hodinu dlhšie v preklade tzv."okolo-túra".

Hlavné mesto spolkového štátu Štajersko Graz považujú za najpriateľskejšie rakúske mesto cyklistov. Tri trasy sa vinú mestom o dĺžke vyše 75 km. Radnica na hlavnom námestí, františkánsky kostol, operný dom, dóm a hrad sú príklady pamiatok, ktoré sú na programe "Kultúrnej trasy". Okolo vrchu Schlossberg, cez mestský park až k rybníku Hilmteich, vedie cesta na "Piknik v parku". Moderný Graz s inštitútom pre biochémiu a biotechnológiu, sklenými domami v botanickej záhrade, a vínny bar Lumarutti ukazuje trasa "Grazská škola architektúry". O príležitostných trasách starým mestom vedených sprievodcom informuje úrad pre cestovný ruch.

Viedeň zo sedadla bicykla - o tom informuje brožúrka "Tipy pre cyklistov", ktorú možno dostať v požičovniach bicyklov. Kto chce cestou počuť aj viedenské vtipy, využije možnosť ísť so sprievodkyňou. Denne od mája do septembra začínajú o desiatej hodine približne trojhodinové okružné jazdy, v rámci ktorých uvidia záujemci Hunderwasserhaus, i mestský park, operu či Štefanský dóm. Miesto stretnutia je pri veľkom kolese (Riesenrad). Okruh spolu s požičaním bicykla stojí 280 ATS (asi 40 DM). S vlastným bicyklom je to lacnejšie - asi 26 DM.

Trafalgar square, Buckingham Palace, Kings Road, Tower bridge, National Galery alebo Bank of England - to všetko a ešte veľa iného možno vidieť na štyroch rôznych trasách poriadaných rôznymi turistickými agentúrami od "Royal West Tour" po "Market Excursion" v Londýne. Tunajšie pamiatky sa nechávajú obdivovať "pedálovými" turistami na okruhoch trvajúcich od troch do šiestich hodín, ktoré stoja od 12 do 15 libier.

Írsko sa stalo jedným z najobľúbenejších cieľových miest pre cyklistov. Dokonca i hlavné mesto sa dá veľmi dobre prebrázdiť bicyklom. Pred vchodom do katedrály Chris Church začínajú sa denne od apríla do konca októbra okruhy, ktoré vedú cez historické časti Dublinu mimo rušných hlavných ciest. K túram za asi 37 DM na osobu patrí aj odbočenie do historickej krčmičky (ich typický pub). Momentálne je v kurze "Dublin at Dawn", pretože o šiestej hodine ráno sa mesto ukazuje z najkrajšej stránky.

Paríž na dvoch kolesách - áno, aj toto hektické mesto na Seine sa dá prezrieť na bicykli. Samozrejme, že cesty vedú mimo hlavných turistických prúdov cez menej známe štvrte.

Napriek tomu cyklista nepríde o možnosť vidieť perly tohto mesta. Parížsky usporiadateľ cyklistických túr "Paris vélo c´est sypma" má pripravených hneď osem rôznych trás, ktoré vedú napríklad do srdca Paríža cez Marais k Notre Dame a Ille Saint Louis. Umelecké dielne, slávnu architektúru, mondénne vilové štvrte a zelené obytné plochy predstavuje trasa s názvom "Neznámy Paríž". Ďalšie okruhy ukazujú "Paríž bohatý na kontrasty", "Nočný Paríž" alebo "Vidiecky Paríž". Približne 65 DM stojaci celodenný "balík" obsahuje bicykel, poistenie a sprievodcu.

Určitý čas som bývala v Nemecku a i tam čím ďalej tým viac miest oslovuje svojimi ponukami práve túto skupinu turistov, ktorá sa rýchlo rozrastá. Rôzne tématické trasy vedú najzaujímavejšími časťami mesta ako i najbližším okolím. Takéto túry neporiadajú len veľkomestá, ale aj menšie mestá. To znamená, že i naše mestá majú šancu osloviť svojou ponukou našich i zahraničných cykloturistov, čomu by sa isto potešili.

Slávka Zlochová-JašariTento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 23.08.2002