Estónsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
1 Kroon (ekr) = 100 sentov. Menová skratka: EKR. Nominálne hodnoty bankoviek v
obehu: 500, 100, 25, 10, 5 a 2 EKR; Mince hodnôt 50, 20, 10, 5 a 1 sentov.

Výmena peňazí
V početných zmenárňach v hoteloch, na poštových úradoch a vlakových staniciach. Tieto vo všeobecnosti zatvárajú o 16.00. Odporúčame DM alebo US$.

Kreditné karty a Cestovné šeky
American Express, Diners Club, Eurocard, Mastercard a Visa sú prijímané vo väčšine hotelov a na benzínových pumpách.

Otváracie hodiny v bankách: Po-Pia 09.30-16.30 hod.

Strava a nápoje
Predjedlá sú veľmi obľúbené a často sú najlepšou časťou pokrmu. Medzi miestne špeciality patrí: sült (rôsolovitá teľacina), täidetud vasikarind (pečené plnené teľacie pliecko) a rosolje (vinaigrette so sleďmi a červenou repou). Medzi baltické špeciality patrí tiež prírodná husacina plnená jablkami a slivkami.

Nočný život
Do Tallinu zvyknú cestovať za jednodňovou zábavou Fíni, pričom mesto im ponúka široký výber reštaurácií, kaviarní a barov. Nachádza s tu tiež opera a divadlo.

Nakupovanie
V Estónsku výhodne nakúpite jantár a výrobky miestnych remeselníkov.

Aktivity
Estónsko je ešte pomerne nedotknutá, riedko osídlená krajina. Takmer polovicu územia pokrývajú lesy. Asi dvanásť národných parkov a chránených rezervácií ponúka osobitú príležitosť pre milovníkov prírody. V každej rezervácií sú informačné centrá, ktoré poskytujú turistom rady a mapy.

Národný park Lahemaa (najväčší estónsky park)
je obľúbený medzi Estóncami i zahraničnými turistami. Leží na severnom pobreží, nachádzajú sa v ňom vápencové útesy, vodopády, jazerá a lesy. V tejto oblasti môžete vykonať tzv. Močaristé túry. Na týchto túrach sa prepravujete na hlbokom drevenom člne a pozorujete osobitú flóru a faunu. V národnom parku Soomaa, ktorý leží blízko mesta Pärnu, môžete skúmať staroveké močiare (hovorí sa, že ich obývajú čarodejnice) z tradičných kanoí. Na ostrove Saaremaa sa nachádzajú vhodné miesta pre horolezectvo a cyklistiku, ktorých sa zväčša ešte nedotkla ruka civilizácie najmä vďaka tomu, že ešte za sovietskej éry museli Estónci požiadať pri vstupe do týchto oblastí o víza.

Plávanie
je obľúbené v celom Estónsku. Pláže sú často dlhé, pokryté bielym pieskom. V krajine sa vyskytuje značné množstvo rybníkov a jazier. Na severe krajiny nájdete malé zátoky, ktoré využijú najmä nudisti i keď táto oblasť nie je určená pre tento účel. Kempovanie je populárne najmä v lete, miesta určené pre kempingy sú znamenité. Jazda na koni a člnkovanie sú značne rozšírené.

Oblasť Otepää, ktorú formujú jazerá a lesy, vyhľadávajú v lete vyznavači prírodných aktivít a v zime slúži lyžiarom.

Kanoistika
Kanoistiku si môžete objednať v špecializovaných agentúrach. Výlety zvyčajne trvajú 1-3 dni a cena zahŕňa i prenájom výstroja. V Estónsku sa vyskytujú veľké cicavce, akými sú rys, medveď, vlk a los. Je tu i hojný výskyt vtákov.

Pozorovanie vtákov
O pozorovateľov vtákov je dobre postarané v rezerváciách, akými sú prírodné rezervácie Matsalu a Käina Bay Bird. Môžete v nich uvidieť orly, bociany a vtáky obývajúce oblasť močiarov. Motýle majú v Estónsku tiež početné zastúpenie. Rybolov je taktiež veľmi populárny.

Golf
ihrisko medzinárodného štandardu sa nachádza v Niitivälja, 34km od Tallinu. V zime je uzavreté.

Pozorovanie vlakov
vďaka širokému rozchodu koľají návštevníci môžu pozorovať nezvyčajné vlaky, ktoré s obľubou využívajú miestny obyvatelia. Národné Železničné Múzeum v Haapsalu je zdrojom informácií o nezvyčajných vlakoch. Za múzeom sa nachádza „ cintorín vlakov“, na ktorom odpočívajú špeciálne vozne i vozne tapacírované volskou kožou. Pre návštevníkov existuje možnosť stráviť noc v bývalom luxusnom spacom vozni, ktorý za Sovietskej éry využívali členovia komunistickej strany. V súčasnosti slúži ako hotel pre mládež.

Veľmi obľúbený je basketbal,futbal ako i severské lyžovanie.

Kalendár podujatí
Jazzkar (apríl) – medzinárodný jazzový festival v hlavnom meste Tallinn

Dni starého mesta (jún) – hlavné mesto oslavuje svoj stredoveký pôvod, kedy sa ulice zaplnia trhmi, predstaveniami a folkovou hudbou.

Medzinárodný baltický folklórny festival (júl) – skupiny najlepších tanečných skupín vystupujú na jednom pódiu

Festival ochotníckeho divadla (aug) – divadelné skupiny z celej európy hrajú svoje predstavenia v uliciach, parkoch a námestiach Tallinnu.

Štátne sviatky

1.január, 24. február, apríl (pohyblivé Veľkonočné sviatky), 1. máj, 23. jún (Deň víťazstva), 24. jún (Letný slnovrat), 20. august, 25.-26. December.Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...