Estónsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Národná letecká agentúra Estonian Air (OV) prevádzkuje letecké linky do väčšiny európskych metropol. Do hlavného mesta krajiny Tallinu lietajú aj letecké spoločnosti: Air Baltic, Finnair, Aeroflot, Lithuanian Airlines, Lauda Air a SAS.

Medzinárodné letiská: Tallinn (TLL)) leží cc 4 kilometre od mesta. Do mesta sa môžete dostať autobusovou linkou číslo 2 (doba jazdy cca 20 min.) Na letisko taktiež chodí kyvadlová doprava letiskového autobusu, ktorý stojí v centre mesta a pri väčšine významných hotelov.

Na letisku je k dispozícií banka, duty-free obchody, pošta, reštaurácie, požičovňa áut (Avis, Budget, Europcar, Hertz, Toyota a Baltic Autoliising), bezplatný internetový terminál, turistické informácie.

Loď
Medzi Tallinom a Helsinkami niekoľkokrát denne premávajú trajekty spoločností Silja Line, Eckerö Line a Tallink (dĺžka plavby cca. 4 hod.) a Expresné katamarany (prevádzkovatelia Nordic Jet, Silja Line a Tallink Express) a hydrofoily (Lindaline) zdolávajú túto vzdialenosť (iba počas sezóny) za jeden a pol hodiny. Tallink prevádzkuje denné spojenie medzi Tallinom a Štokholmom (14 hodín) and z Paldiski, neďaleko Tallinu do Kapellskär, blízko Štokholmomu (11 hodín). Silja Line prevádzkuje sezónne spojenie z Tallinu do Rostoku (21 hodín).

Vlak
Estónská sieť železníc, nie je veľmi rozvinutá a cestovanie vlakom je pomalšie ako autobusom. Hlavné železničné línie smerujú do Rigy (Lotyšsko) a do Ruska.

Auto/Bus
Hlavné ťahy cestnej siete vedú pobrežím Baltického mora do Lotyšska, Litvy a Kaliningradu, ako aj smerom na Rusko
Do krajiny sa dá autobusom dostať viacerými pravidelnými spojmi z Rigy, Vilniusu, Kaliningradu a St Petersburgu. Eurolines prevádzkujú spojenia s viacerými európskymi mestami.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Spojenia sú obmedzené na linky medzi Tallinom a ostrovmi Saaremaa a Hiiumaa. Táto linka nepremáva v zime.

Vlak
Vlaková doprava je slabo rozvinutá ale železničná sieť spája všetky významnejšie mestá. Doba jazdy z Tartu do tallinu je cca. 3 hodiny (rýchlik to zvládne o 30 minút rýchlejšie).

Loď
Estónske ostrovy sú spojené s pevninou radom lodných liniek. Lodné linky obsluhujú aj brehy jazera Peipus a rieky Emajőgi.

Cestná doprava
Estónsko disponuje hustou cestnou sieťou, aj keď počet kilometrov diaľnic je dosť nízky. Značenie nie je veľmi dobré. Sieť čerpacích staníc predávajúcich všetky druhy benzínov je hustá a väčšina z nich je otvorená celých 24 hodín. Môžete na nich platiť v hotovosti alebo platobnou kartou.

Bus
Autobusové spojenia pokrývajú celú krajinu. Ceny sú nízke a vo všeobecnosti sú autobusy najpoužívanejším druhom dopravy.

Taxi
Súkromné taxíky musia mať na streche jasné označenie a svoje evidenčné číslo. Doporučujeme dohodnúť sa na cene vopred. Osobitným druhom dopravy sú tzv. Mašrút-taxi. Sú to vlastne minibusy jazdiace fixnú trasu. Zastavujú iba na znamenie.
Predpisy: Reflektory musia byť za jazdy vždy zapnuté. Tolerancia alkoholu je nulová. Doporučuje sa medzinárodný vodičský preukaz.

Mestská doprava
Taxíky v Talline sú relatívne lacné, ale mesto pokrýva aj autobusová, trolejbusová a električková sieť. Lístky na MHD sa kupujú vopred v kioskoch a iných obchodných miestach.

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...