• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Elba

Elba je najväčší ostrov Toskánskeho súostrovia s rozlohou 225 kilometrov štvorcových, dlhý 27 a široký 18 kilometrov, vzdialený od pobrežia 10 kilometrov, s miernou vlhkou klímou.

Elba je najväčší ostrov Toskánskeho súostrovia s rozlohou 225 kilometrov štvorcových, dlhý 27 a široký 18 kilometrov, vzdialený od pobrežia 10 kilometrov, s miernou vlhkou klímou.

Na najužšom mieste meria len 3,5 kilometra a pobrežie dlhé 147 kilometrov tvoria početné zálivy a polostrovy. Patrí do Toskánska, so správnym centrom Livornom. Rastú na nej kaktusy aloe, oleandre, agáve, opuncie, figovníky, eukalypty, citrónovníky, olivy, mandarínky, jedlé gaštany. Pokrytá je porastom macchia: zdegenerovaným lesom bušového charakteru, ktorý je miestami vysoký akurát po kolená, miestami tvorí riedke gaštanové, bukové a borovicové lesy. Je to výsledok dlhotrvajúcich zásahov človeka nielen pri ťažbe železnej rudy a dreva, potrebného pri tavbe železnej rudy či stavbe lodí, ale i nadmerného spásania kozami a ovcami. Po zimných dažďoch macchia kvitne a vonia. Ostrov je zahalený do vône éterických olejov a traduje sa, že rybári vracajúci sa z nočného rybolovu, ho nachádzali podľa vône. Keďže je tu 75-percentná vlhkosť vzduchu, aj napriek suchu je vegetácia zelená.

Elba je dnes ostrovom turizmu. Niektoré strediská sú celoročné, niektoré však ožívajú len v lete a v zime ostávajú opustené. Z pevniny sa na ňu dostanete za necelú hodinku trajektom z Piombina. Jej 30 tisíc obyvateľov sa tomuto trendu prispôsobilo a väčšinu z nich turistický ruch živí. Zátoky s malebnými, väčšinou pieskovými ale i kamienkovými plážami na pobreží Tyrrhenského mora, na ktoré je bohaté, boli obsadené turistami.

My sme mali "domovský prístav" v stredisku Lacona, v kempingu Casa dei Prati, kde boli dve pláže - piesková i kamienková. Piesok bol jemný a ak plánujete dovolenku s deťmi, tak máte po starostiach. Vstup do vody je bezproblémový a zájdete aj sto metrov od brehu, kým vám voda siaha po bradu. Na tejto pláži sa nachádza najstaršia pínia na ostrove - má viac ako 550 rokov.

Neďaleko brehu, keď bolo more pokojné, kotvila loď Nautilus so sklenenými oknami pod čiarou ponoru. Dospelý za 15 000 a dieťa za 12 000 lír môže vidieť podmorský svet a útesy polostrova Punta Stella, morských ježkov, kŕdle rýb. Ak sa niekomu od neustáleho pohojdávania lode dvíha žalúdok, vyjde na palubu a čerstvý vánok mu urobí dobre. Súčasťou asi dvojhodinového výletu je tiež kúpanie pri ostrove Korbella. Inak je Elba potápačským rajom s červenými koralmi a potopenými loďami Neďaleko mesta Marina di Campo je v mori, v tridsaťmetrovej hĺbke, potopená socha Panny Márie, ktorú more počas búrky spláchlo z pevniny. Nerozbila sa na podmorských útesoch a ostala zakliesnená medzi skalami. Samozrejme, že väčšina potápačov ju neobíde.

Ste na talianskom území, platí teda aj tu, že od 13.00 do 16.00 je siesta. Vtedy zatvárajú bazén v kempingu i väčšinu marketov, ktoré sú potom otvorené do 23.00 hod. Vo väčších reštauráciach sa bez problémov najete. Tie totiž otvárajú až o 12.00 hod. A čo v nich nájdete? Mäsá a dary mora sú samozrejmosťou, nás však viac lákala typická talianska kuchyňa. Počnúc pizzou, cez tortellini, lassagne, ravioli, makaróny penne, spaghetti, taglierini, gnocchi, či insalade-šaláty. Celkom podľa očakávania sme zistili, že ak si tieto jedlá nedáte v Taliansku, darmo ich doma robíte. Aj tak neviete, ako naozaj chutia. Len pre ilustráciu. Troch nás stál takýto obed s minerálkou 41 000 lír, pričom pizzu dostanete už od 7 000 lír. Dám vám jednu radu. Ak nechcete na Elbe zažiť trapas, nepýtajte si v reštaurácii k cestovinám kečup. Tu je to neprípustné, Taliani ho totiž na ne nedávajú! Je to podľa nich nevhodné. Doma si dajte radšej na špagety paradajky pomodori, ktoré u nás dostať v konzervách bez problémov, alebo použite obyčajný paradajkový pretlak.

Ešte jedna rada, ak kupujete olivový olej. Mnohí to určite viete, ale pre tých ktorí nie - kupujte ho s nápisom EXTRA VIRGIN. Len vtedy je panenský, prvýkrát lisovaný, vhodný na šaláty. Olej bez nápisu je použiteľný skôr na vyprážanie. Špecialitou je schiacia briaca - sladký koláč bez kvasníc. Dlho vydrží a brávali ho so sebou na plavby námorníci. Recept pochádza z 5. storočia od saracénskych pirátov, ktorí sa v tomto období snažili dobyť Elbu.

Už som spomínal, že Elba je ostrov malý a kto nie je vyznavačom trasy ubytovanie - more a späť, má šancu spoznať ho celý. Pritom má viac možností ako na to. Všade sú požičovne bicyklov, motoriek, skútrov a áut za prijateľné ceny. Ak sa rozhodnete pre bicykel, vedzte, že sa poriadne zapotíte. Ostrov je hornatý, cesty sú úzke. Na druhej strane s perfektnými výhľadmi a ohľaduplnými šoférmi. I keď to pre viacerých znie neuveriteľne, šoféri dávajú na cyklistov veľký pozor a sú na nich mimoriadne opatrní. Ak sa rozhodnete pre auto, medzinárodný vodičský preukaz na Elbe od vás nepýtajú. Stačí normálny vodičák a pas. V prípade, že cestujete autobusom, máte jednu nevýhodu. Ostrov je rozdelený na východný a západný okruh a autobusové prepojenie medzi nimi neexistuje. Jednoducho musíte cestovať do Portoferraia a tam nastúpiť na autobus premávajúci druhým okruhom. Trochu kuriózne riešenie, ale je to tak.

Kam sa teda na Elbe vybrať? Okrem už spomínanej plavby na Nautiluse si môžete pozrieť akvárium v hoteli M2 v Campo di Marina, kde dospelí zaplatia 8 000 a deti 6 000 lír. Tu uvidíte žraloky, raje, tuniaky, chobotnice, murény, ulitníky, či iných obyvateľov podmorského sveta. Zaujímavá je návšteva bane na minerály La Piccola Miniera neďaleko prístavného mesta Porto Azzurro. Preveziete sa vláčikom v už odstavených priestoroch bane, pozriete si opracovávanie minerálu a minerál dostanete aj na pamiatku. Je tu tiež veľká predajňa minerálov - suvenírov.

V Lacone je najstarší kostol na ostrove z 12. storočia, postavený obyvateľmi mesta Capoliveri s názvom Chiesa Santa Maria della Neve. V nedeľu o 9.30 hod. sa v ňom konajú bohoslužby. Počas sezóny je primalý a omše pre turistov sú v malom píniovom lesíku na pláži v Lacone. V hornatej západnej časti ostrova sa vypína najvyšší vrch, 1019 metrov vysoký Monte Capanne. Dostanete sa naň pešo, asi za hodinu a pol, ale aj lanovkou z Marciany za 21 000 lír. Cestovné kancelárie však mávajú zľavy. Ak je dobré počasie, vidíte z jeho vrcholu ostrov ako na dlani, i ďalšie ostrovy Toskánskeho súostrovia.

Dominantou východnej časti ostrova je jedenásťtisícové hlavné mesto Portoferraio s prístavom, Napoleonovou rezidenciou, starými hradbami, úzkymi uličkami, plné turistov z celého sveta. Príťažlivé je mesto Porto Azzuro, druhý najdôležitejší prístav na Elbe. Kuriozitou je, že do jeho pevnosti presťahovali najnebezpečnejších talianskych väzňov, členov mafie, ktorí boli predtým strážení na ostrove Pianosa. Na okraji mesta je veľká brazílska diskotéka Morumbi, so všetkým, čo k takémuto podniku patrí, i s "mastným vstupným". Za pozornosť stojí večerná návšteva mesta Capoliveri, vysoko nad morom, s úzkymi uličkami plnými všakovakého tovaru.

Na Elbe je naozaj čo spoznávať, ťažko je všetko spomenúť. Tak len dve zaujímavosti na záver. V blízkosti Mariny di Campo je medzinárodné letisko pre malé lietadlá, asi do 20 ľudí. Raritou je, že lietadlá sú navádzané z riadiacej veže v Pise! Lietajú sem aj zo Schwechatu, za letenku však vraj dáte 800 mariek. Druhou zaujímavosťou je agroturistická farma v Laconi. S ubytovaním pre hostí, domácimi zvieratami, vlastným ovocím, olivami, vínom. A ako sme videli, aj výborne fungujúca.

Ľubomír Homolka



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 18.09.2002