Edinburg - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Edinburg je hlavné mesto Škótska, ktoré sa vďaka bohatému kultúrnemu životu nazýva aj Aténami severu. Rozkladá sa vo východnej časti krajiny, pri pobreží Severného mora, v zálive Firth of Forth.

 

Škótska metropola je spolu s Glasgowom administratívnym a kultúrnym centrom Škótska, kde zasadá Škótsky parlament a kde sa každoročne konajú tradičné festivaly, medzinárodný filmový festival a tiež Edinburg Military Tattoo.

 

V meste sa nachádza niekoľko univerzít, sídlia v ňom mnohé kultúrne a umelecké inštitúcie (Národná galéria, Škótska kráľovská akadémia, Škótske kráľovské múzeum, Múzeum moderného umenia…).

 

Dominantou tohto historického mesta je miestny hrad a Arturove sedlo. Edinburgu bol pridelený titul kráľovského mesta v 12. storočí, keď bol súčasťou kraja Midlothian. Od r. 1929 je Edinburg samostatnou správnou jednotkou. Mesto bolo zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva v r. 1995.

 

Pre mesto je charakteristické chladné a veterné podnebie, najmä v zimných mesiacoch. Podľa posledného sčítania tu žije 457 380 obyvateľov a každoročne ho navštívi približne 13 miliónov turistov.

 

Mesto sa za ostatné desaťročia stalo medzinárodným obchodným, finančným a edukačným centrom. Po Londýne je najdôležitejším finančným centrom Veľkej Británie. V r. 2005 sa v meste otvorila pôsobivá nová Royal Bank of Scotland HQ situovaná v západnej časti, ktorá je symbolom Nového Edinburgu.

 

V škótskej metropole sídlia štyri univerzity. Najstaršia University of Edinburgh bola zriadená v r. 1583. I keď má tradične konzervatívnejší imidž ako iné škótske mestá – Glasgow, Edinburgh, je pre návštevníkov taktiež atraktívna, plná umenia, kultúry, histórie a nádhery. Sídlia v nej umelecké galérie a múzeá, päť divadiel a po celý rok sa tu konajú medzinárodné festivaly.

 

V Edinburgu prebieha hlavné turistické obdobie v mesiacoch júl – september, najmä v auguste vyhľadávajú mesto návštevníci kvôli konaniu Edinburgského medzinárodného festivalu, keď mesto kypí i ďalšími kultúrnymi aktivitami. V lete sa organizujú nasledovné kultúrne udalosti: Fringe Festival, Military Tattoo a the Book, Film a Jazz Festivals.

 

Edinburg stále ostáva pozoruhodnou zelenou oázou plnou parkov a botanických záhrad.