• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    12.01 € (361.81 Sk)
  • Prenájom áut

E-mailové konferencie

E-mailové konferencie sú akousi masovou elektronickou poštou - ovládate ich rovnako ako e-mail, len vaša správa putuje naraz desiatkam čitateľov. (Mimochodom, e-mail bol pôvodne určený práve na takúto hromadnú korešpondenciu a až neskôr sa začal využívať aj pre osobnú komunikáciu jednotlivých účastníkov.)

Popísali sme si web, cez ktorý sa dá sprístupniť obrovské množstvo cestovateľských informácií. Popísali sme si e-mail a IRC, ktoré môžu web doplniť aktuálnosťami a ”ľudskými" radami. Existuje však aj služba, ktorá spája hromadnosť webu aj ľudskosť e-mailu.
Existuje obrovské množstvo konferencií rozdelených podľa tematického zamerania. Povedzme, že sa rozhodnete prihlásiť do českej konferencie pre cestovateľov, ktorej popis ste objavili na webe na adrese www.v-m-est.cz.
V prípade tohto diskusného fóra stačí poslať na adresu listserv@mbox.trilog.cz e-mail s textom ”subscribe cestovani" (Doslova ”Predplatiť konferenciu Cestovani"). Obratom dostanete potvrdenie prihlášky, v ktorom sa zároveň dozviete, o čom môžete v tejto konferencii diskutovať, či je povolené posielať sem aj obrázky a podobné podstatné informácie. Od momentu prihlásenia vám budú prichádzať všetky listy zaslané do konferencie. Ak chcete položiť kolegom cestovateľom nejakú otázku, stačí ju poslať na e-mailovú adresu konferencie (cestovani@mbox.trilog.cz), odkiaľ bude rozoslaná všetkým účastníkom.
Táto konferencia je určená pre Čechov a Slovákov, ktorí sa zaujímajú o cestovanie. Nemôže sa však pochváliť veľmi hustou premávkou, ak tu teda neuspejete, treba zamieriť do sveta.
Gigantickú ponuku e-mailových konferencií ponúka sajt www.onelist.com. Zoznam diskusií týkajúcich sa cestovania nájdete na www.onelist.com/directory/24/. Rozdelené sú do 21 kategórií, napríklad Ázia (84 samostatných diskusných skupín), Európa (248 skupín), Cesty vlakom (166), Rady cestovateľom (108), Obchodné cesty (25) a podobne...
Ak sa chcete stať členom jednej z konferencií, musíte sa na stránke Onelist zaregistrovať - vyplníte svoje meno, adresu a dátum narodenia (prístup k niektorým diskusiám je vekovo obmedzený) a najmä e-mailovú adresu, na ktorú budete dostávať jednotlivé príspevky.
Každá konferencia na Onelist-e má svoju vlastnú stránku, kde sa okrem technických pokynov dozviete, či je diskusia moderovaná (či existuje človek, ktorý vymazáva príspevky nesúvisiace s témou), či je členstvo v nej obmedzené (napríklad na obyvateľov určitej krajiny) a v akom jazyku sa v nej komunikuje. Môžete sa, samozrejme, prihlásiť do ľubovoľného počtu konferencií - ak si nechcete e-mailovú schránku zahlcovať veľkým počtom e-mailových zásielok, môžete jednotlivé príspevky čítať cez web.
E-mailovým konferenciám je na prvý pohľad veľmi podobná služba Usenet. Patrí k Matuzalemom internetu - vznikla ešte dávno pred webom. Na jej ovládanie však potrebujete špeciálny softvér, zväčša dodávaný spolu s programom na obsluhu elektronickej pošty.
Archívy jednotlivých príspevkov sú však dostupné aj cez web - stačí teda vyhľadať na niektorej zo stránok www.dejanews.com, www.supernews.com, www.feedme.org či www.talkaway.com diskusné skupiny o témach, ktoré vás zaujímajú, a prečítať si jednotlivé príspevky.
Ak by ste sa rozhodli začať Usenet serióznejšie využívať, ďalšie informácie nájdete na adresách kvas.cdtip.sk/usenet.htm a www.faqs.org/usenet/.
Východisko: IRC umožňuje komunikáciu ľubovoľného počtu užívateľov v reálnom čase. Dôsledok: každý pripojenec na internet, ktorý práve nemá čo robiť, spustí svoj komunikačný program, nájde si na IRC nejakú názorovo či geograficky blízku skupinu ľudí a - kecá... Ospravedlňujeme sa za tento vonkoncom nekultivovaný výraz, no slovenčina zatiaľ nevynašla iný vhodný ekvivalent anglického slova ”chat", od ktorého je odvodený aj názov IRC, a znamená niečo ako ”nezáväzný, odľahčený rozhovor pre zábavu", každopádne rozhovor, pri ktorom sa neriešia otázky svetového mieru ani moderné problémy biochémie v kontexte naklonenej veže v Pise. Takýto typ rozhovoru pritom tvorí absolútnu väčšinu konverzácie prebiehajúcej na IRC.
Ešte pred začiatkom samotnej komunikácie si musíte zohnať špeciálny IRC-program, napríklad MIRC (získať ho môžete zdarma napríklad na adrese www.tucows.sk). Po pripojení na niektorý z IRC-serverov (napríklad irc.netlab.sk, irc.funet.fi) sa príkazom /join (alebo stlačením príslušného tlačidla v programe) prihlásite na niektorý z kanálov IRC. Užívatelia internetu sa združujú na jednotlivých kanáloch podľa rodného jazyka, geografickej polohy či (výnimočne) témy. Adresu IRC-kanála rozoznáte od iných internetových služieb podľa znaku ”#", napríklad #chat (všeobecný ”pokec"), #cs (zahraniční Česi a Slováci), či #tpacca (čítaj azbukou, teda ”trassa", ruský kanál pre autostop).
Takže konečne - na čo môže byť IRC dobré cestovateľovi? Na IRC sa pohybujú živí ľudia. Kontakt so živým obyvateľom krajiny, do ktorej sa chystáte, môže byť niekedy na nezaplatenie - v žiadnom papierovom turistickom sprievodcovi sa totiž nedozviete, že v Notre Dame sa bude celý august maľovať a že tohtoročné víno z Umbrie je nejaké príliš kyslé.
Ak teda cestujete do Francúzska, stačí zájsť na kanál #france a pokúsiť sa osloviť prítomných so žiadosťou o radu. Jednotlivé kanály majú svoje vlastné pravidlá, a tak sa vám ľahko môže stať, že budete po pár minútach práve z tohto kanálu vyhnaní, pretože začínate rozprávať po anglicky. V takomto prípade sa treba poobzerať po ďalších kanáloch. Malým trikom na zistenie ďalších, príbuzných kanálov je príkaz /whois prezyvkauzivatela, ktorý vám vypíše všetky údaje o konkrétnom pripojencovi vrátane názvov všetkých OSTATNÝCH kanálov, na ktoré je pripojený. Pri tipovaní najvhodnejšieho kanálu na získanie cestovateľských informácií odporúčame vyskúšať všetky variácie názvu krajiny (#slovakia, #slovensko, #sk...) a najmä názvu regiónu a mesta (#bratislava, #blava...).
Ak napríklad cestujete do Bretónska, vyskúšajte kanály #bretagne (francúzsky názov oblasti) a #brittany (anglický názov). Domorodci sú zvyčajne veľmi ochotní poskytnúť pomoc cestovateľovi, ktorý sa chystá navštíviť ich úžasnú krajinu...
Špecifickým problémom sú turisticky veľmi obľúbené oblasti - ak sa pripojíte na kanály #scotland alebo #japan, zistíte, že väčšinu diskutujúcich tvoria ”fanúšikovia" týchto krajín, nie ich obyvatelia (tí sa schádzajú na menej nápadných kanáloch). Štátnu príslušnosť jednotlivých účastníkov si môžete overiť príkazom /who #nazovkanalu.
Na záver jedna zaujímavosť - IRC je mimoriadne obľúbené aj v Rusku. Technické obmedzenia však zapríčinili, že Rusi sa rozprávajú síce po rusky, ale v transkripcii do latinky (Kak dela, Vanja?).
Treba ešte dodať, že ak zadáte názov kanálu, ktorý neexistuje, bude automaticky vytvorený a vy budete jeho jediným účastníkom. Využiť sa to dá vtedy, ak sa potrebujete z cudziny dlhšie pozhovárať hoci s kolegom v práci. ”Stretneme sa o polnoci na kanále #janofero" - a telekomunikácie blednú od zlosti nad nepretelefonovanou sumou...


Autor/zdroj: Tomáš Bella
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.02.2001