Dudince - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Dudince ležia v doline potoka Štiavnica na severovýchodnom okraji Ipeľskej pahorkatiny. Archeologické nálezy potvrdzujú, že na území mesta žil človek už dobe neskorého neolitu. V Dudinciach odkryli 6-7000 rokov staré kostrové hroby, v okolí nálezy pochádzajú z doby bronzovej, halštatskej, laténskej a našli sa tu pamiatky aj po Rimanoch (v blízkych Teranoch).

Dudince sa prvý raz spomínajú v roku 1284 pod menom „Dyud„. Dnešné mesto vzniklo zo starých obcí Dudiniec a Meroviec, ktoré sa pri územnej reorganizácii roku 1960 spojili v jednu obec Dudince. Dudince boli spojené s okolím do konca 19. st. iba kamennými cestami. V r. 1899 bola dokončená výstavba železničnej trate zo Šiah cez Dudince do Krupiny. V minulosti boli Dudince obľúbeným výletným miestom uhorského kráľa Mateja a navštevovala ich aj Alžbeta, manželka cisára Františka Jozefa I.

Najstaršia zmienka o dudinských prírodných minerálnych prameňoch pochádza z r. 1551. Už koncom 19. st. sa tunajšia minerálna voda plnila do fliaš a predávala. Hontianski lekári ju predpisovali proti žalúdkovým chorobám, črevným katarom a hemoroidom. Dudinská minerálna voda bola od pradávna využívaná aj na kúpanie. V súčasnosti sú tu štyri liečebné ústavy: Krištáľ, Rubín, Smaragd a Diamant.

V regióne sa oplatí vidieť

Blízko južných hraníc stredného Slovenska, 17 km severne od Šiah, v okrese Zvolen, vyrastajú nové, moderné kúpele Dudince. Ležia pri juhozápadnom upätí vulkanickej Krupinskej vrchoviny v nadmorskej výške 140 m.
Téma: Kúpele
Východiská: Dudince

Na okolí doporučujeme navštíviť

Východiská: Bojnice
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice