Dubnica Nad Váhom - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Dubnica nad Váhom leží uprostred Ilavskej kotliny na náplavových kužeľoch Dubnického potoka. Doklady o najstaršom osídlení Dubnice pochádzajú zo staršej doby kamennej. Najstaršia písomná zmienka o Dubnici je v listine z roku 1193, v ktorej sa spomína ako majetok dedične užívaný bratmi Vratslavom a Piskinom. Ďalšia správa je z roku 1276 a spomína sa v nej kostol zasvätený sv. Jakubovi apoštolovi. Dubnica patrila panstvu Trenčín až do konca 16. storočia, kedy ju kúpila rodina Illésházyovcov. Gróf Štefan Illésházy postavil nový kaštieľ, získal pre Dubnicu právo usporiadať jeden výročný jarmok a postavil nový kostol. V roku 1853 prešla Dubnica do majetku baróna Sinu.

V dobách slovenského národného obrodenia zohrala Dubnica významnú úlohu. Pochádzali z nej, alebo v nej pôsobili mnohé osobnosti, ako Štefan Dubockai, Ján Baltazár Magin, Andrej Meszáros, Michal Rešetka a ďalší. Rok 1882 sa stal smutne pamätným pre katastrofálny požiar. Vyhorela celá časť mesta od Ilavy aj s kostolom. Do osudu mesta veľmi nepriaznivo zasiahla II. svetová vojna, v závere ktorej bola zničená Škodovka a z Dubnice odišlo veľa odborníkov.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Dominanta Trenčína i tejto časti Považia. Najväčší význam mal za Matúša Čáka (Trenčianskeho), ktorý vládol skoro celému Slovensku. V hrade sú expozície Trenčianskeho vlastivedného múzea.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Trenčín
Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bojnice
Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám.
Téma: Kúpele
Východiská: Trenčianske Teplice