Dublin - Zábava a nočný život

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Nočná scéna Dublinu sa v posledných rokoch značne zmenila. Súbežne s tradičnými írskymi pubmi sa tu nachádzajú štýlové bary a kluby. Najvyhľadávanejšia nočná zábava je v trendovom obvode Temple Bar. Puby sú vo všeobecnosti otvorené Po – So 11:00-23:30, Ne 12:00/16:00-23:00, niektoré sú otvorené do 02:00.

V niektorých častiach mesta sa zatvárajú nočné podniky cez pracovné dni o 23:30 a cez víkendy o 24:00. Dodržiavanie “záverečnej” kontroluje hliadka Gardai. Bary sa zatvárajú medzi 23:30 a 01:00, pričom kluby ostávajú otvorené do ranných hodín. Minimálny vek na konzumovanie alkoholu je 18 rokov. Orientačne stojí pint v mestskom pube 3.80-4.50€.

1. januára 2004 začal platiť nový proti fajčiarsky zákon, ktorý zakazuje fajčenie v puboch, baroch a nočných kluboch. Vstup do niektorých podnikov je možný len vo formálnom oblečení

Totally Dublin je voľne dostupný sprievodca mestskými kaviarňami a barmi a In Dublin - týždenník, ktorý je taktiež užitočným sprievodcom po baroch, reštauráciách, kluboch a aktuálnych podujatiach.

Bar
Dublinské bary sa členia na tradičné bary slúžiace pre občerstvenie a štýlové bary určené pre mladých ľudí. Medzi Hip bary sa radia: Pravda, 2-3 Liffey Street Lower, Zanzibar, 34-35 Ormond Quay Lower, Samsara, Dawson Street, a 4 Dame Lane, 4 Dame Lane.

Tradičné bary sú sústredené najmä v mestskej štvrti Temple Bar, kde sa okrem iných nachádzajú nasledovné: Palace Bar, 21 Fleet Street, The Temple Bar, 48 South Temple Lane, a Oliver St John Gogarty, 58-59 Fleet Street.

V Merrion Row a na ulici Baggot sú bary ako Toner’s, 139 Baggot Street Lower, O’Donoghue’s, 15 Merrion Row, a Doheny & Nesbitt, 5 Baggot Street Lower, v ktorých majú niektorí hostia permanentné rezidencie.

Dawson Lounge, 25 Dawson Street, je najmenší pub v Dubline s miestnosťou pre 6 osôb.

George, 89 South Great George’s Street, sa radí medzi najobľúbenejšie dublinské gay bary.

Kasíno
Vyskytujú sa v limitovanom počte v niektorých súkromných kluboch, ktoré nie sú otvorené pre nečlenov. Írsko je tvrdým zástancom anti gamblingu a verejné kasíno neexistuje.

Klub
Reputácia dublinských nočných klubov rastie z roka na rok. PoD (miesto na tanec), Harcourt Street, je vyhľadávaným klubom, oceneným za javiskovú a interiérovú dekoráciu.

Spirit je novým nočným klubom, 57 Abbey Street Middle, súťaží o priazeň zákazníkov s nočnými podnikmi severne od rieky Liffey.

Exkluzívny klub Lillie’s Bordello, Adam Court, Grafton Street, navštevujú pop stars, herci a celebrity, ktoré si tu organizujú stretnutia.

Ri Ra, Dame Court, je kombináciou baru s hip klubom.

D2 (v minulosti známy pod mennom Velvet), Harcourt Street (otvorený Štvr, Pia a So), bol prvý klub v Dubline, ktorý získal ochrannú známku UK Speed Garage.

Živá hudba
Eclectic je kľúčové slovo pre dublinskú hudobnú scénu. Vo večerných podnikoch sa hrá takmer všetko, jazz, blues a soul, rock a pop, anglický folk a írska tradičná hudba. Trade sa hrá v nespočetných puboch. Vo väčších kluboch účinkujú prvotriedni umelci, lístky odporúčame rezervovať si vopred.

Temple Bar Music Centre, Curved Street, Temple Bar je najväčší podnik.

Vicar Street, 58-59 Thomas Street – hosťujú v ňom miestni rockeri, vytvára útulnú intímnu atmosféru.

Väčšie koncerty (rock a pop) sa konajú v Point, East Link Bridge, v ktorom vystupovali skupiny ako Oasis, U2, Westlife, All Saints, Manic Street Preachers a Fatboy Slim.

RDS (Royal Dublin Society) Concert Hall, Merrion Road, Ballsbridge, usporadúva mega rokové a popove koncerty.

Olympia Theatre, 72 Dame Street, sa radí medzi najlepšie podniky tzv. broad-ranging štýlu, rozkladá sa na troch podlažiach.

Menší klub Whelan’s, 25 Wexford Street, je taktiež veľmi populárny, inovatívny podnik, paradoxne situovaný v budove z18-násteho storočia.

Priaznivcom džezu odporúčame Viperoom, 5 Aston Quay, pričom Slattery’s, 129 Capel Street, poskytuje návštevníkom širší sortiment hudby, ktorá siaha od rocku a džezu až po tradičnú írsku hudbu.

Medzi ďalšie vyhľadávané tradičné podniky sa radí pub O’Shea’s Merchant, 12 Bridge Street Lower a O’Donoghue’s, 15 Merrion.

Zábavné podniky, v ktorých vystupujú miestne i zahraničné hviezdy, sú: InternationalBar, 23 Wicklow Street, účinkujúci vystupujú vo štvrtok v noci a Ha’penny Bridge Inn, 42 Wellington Quay.