Dublin - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

I keď Dublin nemá najatraktívnejšie európske pamätihodnosti, turistov láka predovšetkým ich početnosť. Väčšina pamätihodností je umiestnená južne od rieky Liffey, v obvode známom georgiánskymi meštiackymi domčekmi a živými ulicami okolo ulice Grafton a elegantnej ulice St. Stephen’s Green.

Medzi najvzácnejšie pamätihodnosti sa radí Trinity College, National Museum, Leinster House (budova írskeho parlamentu) a Národná Írska galéria.

Mestský obvod The Temple Bar, ktorý bol sídlom dublinských vikingov, prešiel prerodom v 80-tych rokoch minulého storočia. Predtým bol značne spustošený po bujarých oslavách miestnych obyvateľov i turistov.

Západne od Temple Baru sa nachádzajú historické katedrály Christ Church a St Patrick, ktoré sú architektonicky veľmi pôsobivé. Normánske mestské múry je možné vidieť zo susednej ulice. Dublin Castle pyšne stojaci na ulici Dame, je symbolom anglo-írskeho dedičstva.

Mestská štvrť Liberties leží západne od katedrály St. Patrick. Sídli tu Guinness Storehouse a piváreň, Írske múzeum moderného umenia a Kilmainham Gaol (v súčasnosti je to múzeum za boj o nezávislosť).

Mesto je rozdvojené riekou Liffey, ktorá tečie zo západu na východ. Pretínajú ju množstvo mostov, vrátane známeho Ha’Penny Bridge a jeho najnovšieho suseda - Millennium Bridge, ktorý spája Ormond Quay Lower situovaný na severnom brehu rieky Liffey s Wellington Quay ležiacim na južnom brehu.

Severne od rieky Liffey sa turisti rozptyľujú v drsnejšej štvrti, ktorú opísal Roddy Doyle. Nachádza sa tu General Post Office (GPO), ktorý má fasádu zdobenú stopami po guľkách, ktoré pochádzajú z Veľkonočného povstania (apríl 1916); Dublin Writers Museum, James Joyce Centre a Hugh Lane Municipal Gallery of Modern Art.

Custom House a Four Courts súperia v kráse s georgiánskymi meštiackymi domami. Georgiánsky štýl bol tiež využitý pri výstavbe Merrion Square, Fitzwilliam Square a St Stephen’s Green je taktiež cenená a obdivovaná.

Medzi ďalšie cenné pamätihodnosti sa radí Phoenix Park situovaný v západnej časti mesta, Collin’s Barracks a ďalšie pamiatky nájdete pozdĺž Grand Canal (Shaw Birthplace, Irish Jewish Museum a National Print Museum), ktoré ohraničujú južnú časť mestského centra.