• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Dovolenka bez plaviek

Letné dovolenky sa pomaly stávajú realitou, chvíľam oddychu však predchádza výber destinácie, či spôsobu dovolenky. Každý chce niečo iné, niekomu vyhovuje pri mori potápanie, inému leňošenie na pláži....

Letné dovolenky sa pomaly stávajú realitou, chvíľam oddychu však predchádza výber destinácie, či spôsobu dovolenky. Každý chce niečo iné, niekomu vyhovuje pri mori potápanie, inému leňošenie na pláži, sú i takí, ktorí zabŕdnu do všetkého, akurát im pri tom vadia plavky.

Samozrejme, hovoríme o vyznávačoch nudizmu, či ako sa v súčasnosti hovorí takémuto spôsobu približovania sa k prírode - naturizmu. Keďže cestovná kancelária Intermedial aj takýto druh dovoleniek ponúka, porozprávali sme sa o nich s jej riaditeľom, Ing. Ondrejom Liptákom.

Dovolenku tohto druhu je možné s vami prežiť v Chorvátsku, aká je teda konkrétna ponuka?

"Sú dva druhy takejto dovolenky. Buď sa chodí bez plaviek v celom komplexe, alebo len na pláži, či v jej vyhradenej časti. Na tieto pláže je Chorvátsko skutočne bohaté, nie je to žiadny problém. Dnes už nudistické strediská, kde sa chodí "úplne bez" do reštaurácie, na recepciu, či do obchodu, ubudli, bol to extrém, ktorý je minulosťou. V tejto sezóne ponúkame milovníkom nudizmu dovolenku na plážach v komplexoch Solaris v Poreči, Koversada vo Vrsari, Monsena v Rovinji, kde s CK Intermedial chodí najviac ľudí od nás, v Pirovaci, pri Dubrovníku. Nudisti si odjakživa vyberali na splynutie s prírodou najkrajšie pláže. Ponúkame aj množstvo takto zameraných kempov. Ťažisko ponuky pre naturistov je však na Istrii. Ľudia v Chorvátsku sú v tomto smere mimoriadne tolerantní."

Čo Slováci. Aký je ich záujem o takýto druh dovolenky?

"Naša cestovná kancelária vznikla s úmyslom ponúkať služby naturistom. V takejto špecializácii sme videli budúcnosť a potvrdilo sa to. Títo klienti sú početní a vracajú sa. Problém nie je ani vtedy, ak idú spolu dve rodiny, z ktorých jedna nudizmus odmieta. Ponúkame im zmiešané komplexy, kde je časť pláže vyhradená nudistom. Skúsenosti ukázali, že po prvej takto prežitej dovolenke, na druhej už obidve rodiny využívali nudistickú časť pláže. Platí, že väčšina ľudí sa po istom čase, naturisticky zameranej časti dovolenkárov prispôsobí."

S ponukou naturizmu ste na trhu už desať rokov. Kam speje vývoj v tejto oblasti?

"Záujem je stále, ovplyvňuje ho však aj celkový záujem Slovákov o cestovanie, ich finančné možnosti. Preto nájdu u nás klienti aj pobyty do päťtisíc korún. Cestujú s nami ľudia zo všetkých vrstiev, takýto spôsob dovolenky nie je výsadou len niektorej. Stretnú sa tu žiaci s profesormi, nechýbajú ani veriaci. Je to pre ľudí prirodzené."

Netreba zabúdať ani na zdravotné hľadisko.

"Je to tak, mužom ani ženám mokré plavky neprospievajú, ostávať v nich je nezdravé. I keď sú už z rýchloschnúcich materiálov. Netreba zabudnúť ani na istú predprípravu pred opaľovaním sa "úplne bez". Časti tela bežne zakryté plavkami sú predsa len chúlostivejšie a pri ich nadmernom opálení môžu nastať problémy. Rozhodne neodporúčam opaľovať sa od 11. do 15. hodiny."

Ľubo HomolkaTento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.09.2002